Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Karlovarský filmový festival zahájí oscarový Crazy Heart

Kultura

  12:34
KARLOVY VARY - Úvodní projekce 45. ročníku Mezinárodního filmového festivalu (MFF), který v Karlových Varech začíná v pátek, bude ve znamení oscarového filmu Crazy Heart režiséra Scotta Coopera.

Prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Jiří Bartoška. foto: ČTK

Právě jeho dnes prezident MFF Jiří Bartoška potvrdil jako dalšího hvězdného hosta filmové přehlídky, který svůj snímek osobně uvede. A název srdce má v názvu i závěrečný film festivalu, jímž bude francouzský snímek (K)lamač srdcí režiséra Pascala Chaumeila.

Bartoška tají exkluzivního hosta festivalu
Festivalový štáb údajně očekává ještě další filmovou hvězdu, jejíž účast je podle Bartošky podmíněna tím, jestli stihne dokončit natáčení svého nového filmu. O koho jde, nechtěl Bartoška ani naznačit. Ale prý to je skutečně velká osobnost.

Každopádně je jistá účast britského filmového a divadelního herce Judea Lawa, který převezme cenu prezidenta festivalu. Přijede i slavný ruský režisér Nikita Michalkov, aby si převzal Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Uvidíme Kukyho i dokument "Katka"
Prestižní přehlídka se koná od 2. do 10. července. Podle umělecké ředitelky Evy Zaoralové se v hlavní soutěži z českých filmů objeví novinka režiséra a scenáristy Jana Svěráka Kuky se vrací a také debut Tomáše Mašína Tři sezóny v pekle.

Do soutěže dokumentů nad 30 minut byl vybrán snímek Heleny Třeštíkové Katka. V soutěžní sekci Na východ od Západu uvede Jitka Rudolfová celovečerní hraný debut Zoufalci. Soutěžní sekce Fórum nezávislých zařadí nízkorozpočtový snímek Dvojka rovněž debutujícího Jaroslava Fuita.

V hlavní festivalové soutěži se objeví polský snímek Matka Tereza od koček a francouzské Sladké zlo. Španělskou kinematografii bude reprezentovat film Moskytiéra, v němž jednu z postav vytvořila Geraldine Chaplinová. Španělsky s argentinským přízvukem budou mluvit postavy filmu Daniela Burmana Bratr a sestra. Diváci uvidí i drama z frankofonní Kanady Truchlení pro Annu.

Absolvent pražské FAMU Rajko Grlić uvede v Karlových Varech snímek Zůstane to mezi námi.

Promítat se bude opět ve 12 kinosálech, žádný nový k nim nepřibyl a ani letos se MFF oficiálně nedostane s projekcemi do KV Areny. Bartoška před časem uvedl, že tam chybí odpovídající technické zázemí.

Bartoška debatoval s novináři na téma, zda by se v budoucnu mohl vrátit festival třeba do letního kina, jehož rekonstrukci město právě schválilo. Podle něho by to mohlo v určité podobě přicházet v úvahu. "Ale patrně by to bylo promítání mimo oficiální program," poznamenal.

Méně filmů, častější reprízy
V Karlových Varech se začnou prodávat od čtvrtka vstupenky na projekce v pokladnách hotelu Thermal, od pátku pak ve všech zbývajících čtyřiadvaceti festivalových pokladnách, řekl výkonný ředitel MFF Kryštof Mucha. Jejich počet odpovídá přibližně loňské úrovni. Mucha uvedl, že lidé by měli být při čekání na vstupenky trpěliví. Podle něj je šance, že letos se dostanou na více projekcí. "Filmů je tentokrát kolem 180, o něco méně než loni. Proto je budeme častěji reprízovat," dodal.

Podle Bartošky činí rozpočet MFF přibližně 135 milionů korun. Vstupné, tedy cena Festival Passu, zůstane stejná jako loni - 1000 korun na celou dobu MFF. Studenti ho dostanou o 300 korun levněji, a získají tak možnost vyzvednout si tři vstupenky na tři různá představení denně.

Hvězdou nové festivalové znělky bude loňský host John Malkovich. Jednou z novinek doprovodného programu bude Běh pro Paraple, jehož centrum se letos stalo oficiálním charitativním partnerem festivalu.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...