Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Kdo psal za Shakespeara jeho hry?

Kultura

  12:00
PRAHA - Jeden z výkladů toho, kdo je autorem díla připisovaného Williamu Shakespearovi, pátrá příběh německo-britského filmu Anonym režiséra Rolanda Emmericha. Odehrává se v Anglii za vlády královny Alžběty a spekuluje o otázce, která po staletí vrtá hlavami akademiků i umělců. Snímek dnes v Praze představila společnost Falcon, do kin ho uvede 10. listopadu.

Byl obyčejný muž ze Stratfordu skutečně tím, kdo napsal geniální hry o Hamletově tragickém životě, o Romeově vášnivé lásce či o sžíravé vině lady Macbeth? foto: Reprofoto

Anonym se zaměřuje na dobu, kdy politické skandály a intriky, tajné románky na královském dvoře a zákeřné plány šlechticů toužících po trůnu vycházely na světlo překvapivě na londýnských jevištích. Hlavní role ve filmu ztvárnili Rhys Ifans, Vanessa Redgraveová, Joely Richardsonová, David Thewlis a Derek Jacobi.

Byl obyčejný muž ze Stratfordu skutečně tím, kdo napsal geniální hry o Hamletově tragickém životě, o Romeově vášnivé lásce či o sžíravé vině lady Macbeth? Mohl být skutečně intelektuálním autorem těchto pozoruhodných postav? Badatelé spekulují o tom, že vzdělání, kterého se mu dostalo ve vesnické škole, ho nemohlo vybavit takovou slovní zásobou, aby dokázal napsat takto významná literární díla.

Neexistují důkazy, že by se vydal do cizích zemí, natož aby se naučil jazyky, jimiž se v nich hovořilo. Jedinými psanými dokumenty, u kterých historici potvrdili, že je jejich autorem skutečně on, jsou podpisy na listinách s přinejmenším šesti variantami hláskování jeho jména. S výjimkou her, které mu jsou připisovány, neexistují rukopisy, dopisy, deníky či básně, které by byly prokazatelně jeho dílem.

Byl obyčejný muž ze Stratfordu skutečně tím, kdo napsal geniální hry o Hamletově tragickém životě, o Romeově vášnivé lásce či o sžíravé vině lady Macbeth?

Naproti tomu "stratfordovci" nepochybují o tom, že Shakespeare byl autorem 37 divadelních her a 154 sonetů. Stejně jako v případě ostatních událostí oné doby existuje málo jednoznačných informací, v kterékoliv z teorií lze odhalit nedostatky. Shakespeare byl tehdy obdivován, ale nikoliv uznáván.

Emmericha otázka autorství Shakespearova díla zaujala poté, co se o tomto tématu bavil se scenáristou Johnem Orloffem. Ten se zaměřil na příběh dvou spisovatelů - Shakespeara, muže v popředí, a skutečného autora. Dalším důvodem, proč režiséra námět zaujal, byla možnost představit alžbětinský Londýn, jak ho dosud diváci neviděli. Pomohla mu počítačová grafika. Režisér by prý uvítal, kdyby díky jeho snímku objevila Shakespeara mladší generace.