Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kina na Velikonoce nabídnou Svěcení jara s Berlínskou filharmonií

Kultura

  14:00
O Velikonoční neděli 20. dubna nabídnou vybraná kina v České republice setkání s Berlínskou filharmonií a jejím šéfdirigentem Sirem Simonem Rattlem. V přímém přenosu uvedou jejich Velikonoční koncert z festivalu v německém Baden-Badenu.

Koncert Berlínských filharmoniků uzavřel 4. června 66. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Orchestr, který patří k nejvyhledávanějším na světě, řídil jeho britský šéfdirigent sir Simon Rattle. foto: ČTK

Jako sólistka se ve violoncellovém koncertě Edwarda Elgara představí Sol Gabettaová. Dále jsou na programu díla György Ligettiho, Richarda Wagnera a balet Svěcení jara Igora Stravinského.

"Stravinského Svěcení jara je kompozice, která vás zasáhne a nedá vám spát. Jedná se o pohanskou oslavu jara, která dodnes šokuje svou živelnou energií a zcela originální instrumentací," uvedl za distributora Martin Cikánek.

Berlínská filharmonie v kině

Přenos začíná v 18:00 a jeho předpokládaná délka je 120 minut. Vstupné se pohybuje v rozmezí 200 až 300 korun. Více informací včetně seznamu kin je na www.prenosydokin.cz.

Praha zažila koncert Berlínské filharmonie třikrát, v letech 1991, 2006 a naposledy v květnu loňského roku při příležitosti prvomájového koncertu ve Španělském sále Pražského hradu. Od svého založení v květnu 1882 působila Berlínská filharmonie pod vedením mnoha dirigentů zvučných jmen, například Herberta von Karajana, který na postu šéfdirigenta orchestru působil od poloviny 50. let minulého století až do roku 1989. Sir Simon Rattle se šéfdirigentství v Berlínské filharmonii ujal v roce 2002.

Pod značkou prenosydokin.cz distribuuje společnost Cikánek management do kin ve střední a východní Evropě přímé přenosy představení a koncertů z Metropolitní opery v New Yorku, Bolšoj baletu v Moskvě, Národního divadla v Londýně, Berlínské filharmonie či prohlídky z nejzajímavějších světových výstav výtvarného umění. Mezi nejúspěšnější tituly poslední doby patřil přímý přenos Čajkovského opery Evžen Oněgin z Metropolitní opery v New Yorku s Annou Netrebkovou, Piotrem Beczalou a Mariuszem Kwiecienem.

Autor: