Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Knižní událost roku? Vyjde poslední díl Tolkienových příběhů podle Silmarillionu

Kultura

  14:00
Kniha Pád Gondolinu (Fall of Gondolin) popisuje osud velkého města, kterého se dotýkal už Silmarillion. Kromě velkého a tragického milostného příběhu přinese nejspíš i největší bitvu, jakou Tolkien kdy napsal. Fanoušci se knihy mají dočkat letos v srpnu..

J. R. R. Tolkien foto: MAFRA

Gondolin bývalo obrovské město a dobře bráněné město na severozápadě Středozemě. Příběh jeho obyvatel a následného zániku obsahuje vše, co by se od Tolkiena dalo čekat - milostný příběh, velkou bitvu a dítě osudem předurčené k velkým věcem. Gondolin je také městem, kde vznikl legendární meč Žihadlo, zbraň Bilba a později i Froda Pytlíkových.

Kniha vznikala v zápiscích J. R. R. Tolkiena pod názvem Eärendilův příběh. Dílo ale jako celek nikdy nevzniklo a dohromady ho poskládal až Tolkienův syn Christopher. Kniha má naplánovaný datum vydání 30. srpna letošního roku.

Ian McKellen jako Gandalf v Tolkienově Pánovi prstenů.
Trilogie Pán prstenů vyšla poprvé v roce 1954.

Pád Gondolinu by měl zakončit trilogii příběhů podle Silmarillionu, která kromě toho obsahuje ještě Húrinovy děti (česky Argo, 2007) a příběh Berena a Lúthien (anglický originál vyšel loni). O ilustrace k Pádu Gondolinu se postaral Alan Lee, který je již dlouholetým výtvarníkem děl podle Tolkienových příběhů. Za umělecké návrhy scén pro snímek Návrat krále získal i Oscara.

Pán prstenů od Amazonu bude nejspíš nejdražším seriálem historie. Pomůže i Peter Jackson

Vydání knihy je tak další skvělou zprávou pro fanoušky kultovního fantasy díla britského spisovatele. Společnost Amazon již dříve zakoupila práva na seriálovou adaptaci Tolkienova díla. Podle dostupných informací by mělo jít o nejdražší seriál v historii a podílet by se na něm měl i Peter Jackson, režisér filmové trilogie Pána prstenů a Hobita.

Pád Gondolinu, originál obálky.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!