Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tolkienova nejtemnější kniha. Prozaická prvotina vychází v Británii

Kultura

  12:00
LONDÝN - V Británii ve čtvrtek vyšla vůbec první próza slavného autora fantasy románů J. R. R. Tolkiena. Knihu The Story of Kullervo (Kullervův příběh), která dosud nebyla široké veřejnosti dostupná, napsal autor v letech 1914 až 1915 během studií na univerzitě v Oxfordu, informovala agentura AFP.

J. R. R. Tolkien, The story of Kullervo foto: wikimedia.org

Téměř 200 stránková kniha vypráví smutný příběh mladíka Kullerva, k jehož napsání Tolkiena inspiroval finský národní epos Kalevala. Nakladatelství HarperCollins dílo označuje za „asi nejtemnější a nejtragičtější“ ze všech knih proslulého britského spisovatele. 

„Je to poprvé, kdy J. R. R. Tolkien, který do té doby psal jen poezii, stvořil prozaický text,“ uvedl odborník na spisovatelovo dílo Vincent Ferre. „Příběh Tolkien nakonec nedokončil a začal se věnovat více osobním a originálním dílům,“ dodal. Literární vědci označují prostřední vytvořené v Kullervově příběhu za předzvěst mytických světů, které Tolkien později stvořil ve svých nejznámějších dílech Hobit, Pán prstenů a Silmarillion.

V posledních letech vyšlo hned několik do té doby nepublikovaných Tolkienových textů, například Húrinovy děti či Legenda o Sigurdovi a Gudrún.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!