Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Koudelka už Česku fotografie darovat nechce. Kvůli průtahům

Kultura

  14:47
PRAHA - Fotograf Josef Koudelka, známý především svými snímky ze srpna roku 1968, upustil od záměru darovat Česku své dílo. Jak zjistily Lidové noviny, důvodem jsou prý administrativní průtahy z české strany.

Josef Koudelka foto: ČTK

Koudelka to oznámil Uměleckoprůmyslovému muzeu v Praze (UPM) písemně 19. června. Součástí daru mělo být 366 fotografií v hodnotě asi 3,5 milionu dolarů (72,8 milionu korun).

ČTĚTE TAKÉ:

"Nabídl jsem svoje dílo, udělal jsem vše pro to, aby došlo k předání a věnoval té věci mnoho času. Vždycky jsem měl za to, že moje fotografie mají zůstat v zemi, kde jsem se narodil. Ale vidím, že tady o ně zájem není," řekl serveru Týden.cz Koudelka, který má francouzské občanství.

Josef Koudelka

Patří k nejvýznamnějším světovým fotografům, od roku 1974 je členem agentury Magnum Photos. Má české a francouzské občanství. Je držitelem řady významných ocenění udělených v ČR i v zahraničí. V posledních 20 letech se věnuje především scenériím panoramatického formátu.

Podle ředitelky UPM Heleny Koenigsmarkové jsou ale podmínky nastaveny tak, že v podstatě nejde o dar, ale spíše o uložení fotografií. UPM o dílo, které Koudelka nabídl již na konci roku 2006, stále stojí a jeho hodnotu si uvědomuje. Ministryně kultury Alena Hanáková doufá, že došlo k nedorozumění a obě strany se nakonec dohodnou. Uvedla to v dopise minulý týden.

"Pět let vypadá jako dlouhá doba a uznávám, že jsme mohli být aktivnější. Ale na vyřízení administrativy k podobné komplikované záležitosti je podobná doba adekvátní," sdělila LN Koenigsmarková.

Více podrobností si můžete přečíst v pátečním vydání Lidových novin.

Autoři: ,