Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krvavý pochod birnamského lesa. Michael Fassbender jako Macbeth v působivé filmové ilustraci

Kultura

  6:00
Není novinkou, že herec Michael Fassbender má vpravdě široký rejstřík. Do kin nedávno vstoupil snímek Steve Jobs, kde hraje titulní roli, Fassbendera je ale možno jej vidět i jako jiného muže s tahem na bránu – Shakespearova Macbetha.

Macbethovi. Michael Fassbender a Marion Cotillard. foto: FILM EUROPE

Filmovou adaptaci temného Shakespearova dramatu o zničující touze po moci zdobí právě výkon hlavního představitele. Michael Fassbender je přesvědčivým bojovníkem v čele královského vojska, skvělým mužem, který, kdyby včas zemřel, mohl za sebou zanechat požehnaný život. Jeho proměna v bezohledného vraha stravovaného potlačenými výčitkami i strachem z nepřátel a konkurentů je patřičně bolestná a znepokojivá. Vynikající je i Marion Cotillard jako Lady Macbeth, ambiciózní strůjkyně manželovy i své vlastní zkázy.

Snímek australského režiséra Justina Kurzela v podstatných rysech ctí předlohu (proto mohly být pro české titulky použity části Hilského překladu původního dramatu). Vyznění pouze „dolaďuje“ decentními akcenty – například tím, že začíná pohřbem Macbethova dítěte a žalem jeho rodičů.

Režisér účinně využívá prostředků, které se nabízejí filmu oproti divadlu. Horečnaté stavy duší propadlých zlu se zračí v detailních záběrech tváří a monology jsou tak bohatší o další rozměr. A autentickém prostředí skotské vrchoviny posiluje ukotvení příběhu v konkrétním místě a čase, zároveň ale také podtrhuje to, co je v něm obecně platné. Kurzel velmi názorně předvádí, proč Shakespeare umístil toto drama právě do Skotska: drsně malebná krajina vystavuje hrdiny setrvalé konfrontaci s věčností a už jen ona sama dodává jejich konání osudovost. Na přízni prozřetelnosti – třeba čarodějnic a jejich věšteb – tu záleží víc než jinde. Lidé, kteří uprostřed vřesovišť vyrostli (a jsou ve filmu také velmi autenticky obsazeni) se podobají zjizveným výhonkům odolných rostlin, které v tomto nehostinném prostředí zaťatě usilují o svou existenci. O to vzácněji tu působí každý projev zranitelné lidskosti, o to tragičtější je každé jeho zahubení.

Herecké akce drží Justin Kurzel převážně v civilní rovině (tak, jak to deklamace blankversu umožňuje); dává si záležet, aby i Macbethovo setkání s čarodějnicemi nebo jeho trýznivé přeludy působily tak, že mezi duchy a lidmi z masa a kostí není přesně rozpoznatelný rozdíl – taková nejistota jen posiluje zděšení šílící mysli. Je pravda, že tento princip spolu s podobností některých (zejména adolescentních a dětských) postav může přispět i kmírné nejistotě divákovy mysli: přitom pro vyznění filmu je důležité vědět velmi přesně například to, že v samotném závěru se Macbethova meče chápe Banquův syn, kterému byla předpovězena královská budoucnost, přičemž králem se právě stal někdo jiný – syn zavražděného krále Duncana Malcolm. A happy end se tedy rozhodně nekoná.

Macbeth

VB, Francie, USA

Režie: Justin Kurzel

Hrají: Michael Fassbender, Marion Cotillard ad.

Premiéra 5. 11.

Civilnost herectví kontrastuje s expresivní prací s obrazem – ať jde o zpomalené záběry úvodní bitvy, nebo o důrazné barevné ladění jednotlivých scén. To vrcholí krvavě rudou clonou, přízračně halící dějiště Macbethovy porážky poté, co se „dal na pochod“ pověstný birnamský les z osudové věštby. Pro někoho může být taková ilustrace už příliš doslovná – působivost jí však upřít nelze.

Kurzelův film nabízí divácky přístupnou, skvěle vypravenou a špičkově obsazenou adaptaci díla, které neztrácí pronikavost – a vlastně ani není třeba ho za každou cenu třeskutě aktualizovat.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...