Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Legendární The Doors vrátili Kongresové centrum do 60. let

Kultura

  0:04
PRAHA - Klávesy a kytara jedné z nejslavnějších kapel 60. let minulého století The Doors zněly pražským Kongresovým centrem. Premiérové vystoupení před českým publikem zde absolvovali jejich klávesista Ray Manzarek a kytarista Robby Krieger se svými spoluhráči.

Kytarista The Doors Robby Krieger při vystoupení v Praze. Vpředu zpěvák Miljenko Matijevic foto: ČTK

Publikum v téměř zaplněném Kongresovém sále centra mělo ojedinělou možnost uslyšet legendární hity v částečně originálním živém balení.

Klávesista The Doors Ray ManzarekNejprve za reprodukovaného zvuku chorálů ze skladby Carla Orffa Carmina Burana ze zákulisí za nadšeného aplausu publika doslova naklusali jednasedmdesátiletý Manzarek a o sedm let mladší Krieger. Zřejmě aby publiku dokázali svou svěžest a křepkost, proběhli slalom mezi stojany a odposlechy na scéně. Naopak ležérně na scénu vkročil pětačtyřicetiletý zpěvák Miljenko Matijevic, který se pokoušel zaplnit post frontmana místo charismatického Jima Morrisona zesnulého v roce 1971.

Již od prvních tónů bylo zřejmé, že publikum dobře ví, proč přišlo, a proto nadšeně odměnilo potleskem Kriegerovo dlouhé sólo zahrané na kraji pódia. V záři reflektorů se při svých sólech hřál také Manzarek, který kromě hraní při hitu Break On Through levou rukou dirigoval doprovodné muzikanty - bubeníka Ty Dennise a baskytaristu Phila Chena, skromně se krčící v zadní části scény.

Hudba charakterizovaná Matijevicem jako "crazy rock'n'roll" sice přímo vybízela k tanci; posluchače, kteří poslechli jeho volání: "Come on!" však zpočátku hbitě zatlačovala ochranka. Po půlhodině vystoupení a bujarém pijáckém hitu Alabama Song však stál již téměř celý sál a pokusy bezpečnostní služby o nastolení atmosféry výchovného koncertu zjevně vzaly zasvé.

The Doors

The Doors vznikli v roce 1965 v Los Angeles a patřili k nejslavnějším souborům své doby; Jim Morrison k nejslavnějším hudebním ikonám. Po Morrisonově smrti zbylá trojice s bubeníkem Johnem Densmorem koncertovala ještě dva roky, pak se kapela rozpadla.

Manzarek a Krieger začali znovu společně vystupovat v roce 2002 pod názvem The Doors of the 21st Century. Densmore je však spolu s rodinou Morrisona za užívání názvu The Doors zažaloval. Proto svůj projekt přejmenovali nejprve na na Riders on the Storm a v roce 2008 na nynější název Ray Manzarek and Robby Krieger of The Doors.

Ve finále večera, který si publikum spokojeně vychutnalo, zazněla píseň L. A. Woman; poté si lidé vytleskali přídavky. Hit People Are Strange musela kapela začínat nadvakrát - Matijevic, který s kalifornskými veterány po odchodu předchozího vokalisty strávil jen pár týdnů, totiž zapomněl část textu. V samém závěru zazněl asi největší hit kapely Light My Fire.

Manzarek při něm nadšeně mával publiku rukama nad hlavou, když stoje pravou botou na klávesách vyloudil ze svého nástroje "vítězný tón".

Autor:

AURES Holdings a.s.
Automechanik - Brno (A12270)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč