Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Letní shakespearovské slavnosti skončily, navštívilo je 90 tisíc diváků

Kultura

  6:30
PRAHA - Přes devadesát tisíc diváků zavítalo od konce června na Letní shakespearovské slavnosti, které v sobotu večer vyvrcholily v areálu Nejvyššího purkrabství Pražského hradu poslední reprízou Romea a Julie.

Jan Sklenář a Tereza Voříšková v inscenaci Romeo a Julie (Letní shakespearovské slavnosti). foto: Patrik Borecký

Mluvčí přehlídky Pavel Turner uvedl, že z plánovaných 141 večerů bylo kvůli vytrvalému dešti zrušeno jen jediné představení v Bratislavě, kde se nehrál Othello.

Letní shakespearovské slavnosti začaly 25. června premiérou Romea Julie v režii dua Skutr - Martina Kukučky a Tomáše Trpišovského s Janem Sklenářem a Terezou Voříškovou v titulních rolích. Tato novinka měla celkem třiatřicet repríz.

Shakespearovské slavnosti uvedou premiéru Romea a Julie

V Praze se hrálo dalších šest inscenací, z nich komedie Mnoho povyku pro nic na nádvoří Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Lichtenštejnském paláci na Malostranském náměstí. Tuto sérii ukončil 21. srpna speciální večer filmové hudby nazvaný Patrick Doyle - Shakespeare in Concert. Shakespearovy hry přilákaly publikum během léta i na jeviště pod širým nebem v Bratislavě, Brně a Ostravě.

Vyšehrad ožije divadlem. Začíná léto hereckých osobností Studia Dva

Úspěch u diváků měl i 12. ročník Metropolitního léta hereckých osobností, které Studio Dva uspořádalo na letní scéně Vyšehradu. Podle mluvčího Tomáše Přenosila tuto akci od 24. června do 2. září vyhledalo 32 800 návštěvníků. Celkem bylo odehráno 71 činoherních představení a pět koncertů.

Vášáryová, Lasica, Kňažko, Kramár a další herci míří na pražské Léto slovenských hvězd

„Vzhledem ke srážkově podprůměrnému létu nemusela být zrušena žádná z našich produkcí, dokonce jsme pro obrovský divácký zájem přidávali dvě reprízy komedie Vysavač. Tato premiérová one man show Boba Klepla se totiž stala hitem a celé léto byla beznadějně vyprodaná,“ komentoval bilanci letošního ročníku producent divadla Michal Hrubý. Už podruhé bylo jeho součástí Léto slovenských hvězd. Sedm hostujících představení navštívilo bezmála 3700 lidí.

Letní sezona komorního divadla Ungelt začala už 16. června uvedením psychologického dramatu slavného amerického autora Tennesseeho Williamse Království boží na zemi. Na Novém Světě se v něm v režii Pavla Ondrucha představili Jitka Čvančarová, Martin Hofmann a Ondřej Novák.

Herečka Tereza Voříšková ztvární titulní roli v inscenaci Romeo a Julie na...
Herečky Tereza Voříšková a Naďa Konvalinková.

„Na jeviště se po roce vrátila milostná Kurtizána se Chantal Poullainovou, Reginou Rázlovou a Igorem Orozovičem. Třetí sezonu měl komorní muzikál Karla Štolby a Marty Skarlandtové Touha jménem Einodis s Martou Kubišovou a Anetou Langerovou v hlavních rolích,“ řekl umělecký ředitel Ungeltu Milan Hein.

Stejně jako v předchozích letech tu hostovalo i divadlo z Příbrami se hrou Drobečky z perníku. Diváci zaplnili hlediště i i koncem srpna při reprízách anglické tragikomedie Pan Halpern a pan Johnson, v níž v režii Ladislava Smočka excelovali František Němec a Petr Kostka. Celkem jich přišlo více než deset tisíc.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...