Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Letošní sezona na českokrumlovské točně je nejistá

Kultura

  12:27
KRUMLOV/ČESKÉ BUDĚJOVICE - Zda se bude letos hrát divadlo na českokrumlovské točně, není zcela jisté. Českokrumlovský stavební úřad sice vydal rozhodnutí o prodloužení užívání točny do 31. srpna, ale proti tomu byla vznesena námitka. Informovala o tom vedoucí stavebního úřadu města Johana Hanušová. Případ teď řeší krajský úřad.

Podle Českého rozhlasu, který o nových problémech točny informoval, rozhodnutí napadl vlastník sousedních pozemků, který chce, aby se točna přestěhovala k němu.

Ministr kultury Václav Riedlbauch přitom nedávno rozhodl, že Národní památkový ústav (NPÚ) podepíše s městem České Budějovice dlouhodobou smlouvu o pronájmu pozemků pod točnou, a to do roku 2015, aby se jako dosud nemusela jednání opakovat každý rok. Vyhověl tak žádosti jihočeského hejtmana, českobudějovického primátora a českokrumlovského starosty.

Podle ředitele českobudějovického NPÚ Petra Pavelce byl návrh smlouvy odeslán primátorovi v minulém týdnu. O dalším osudu divadla v areálu zámecké zahrady státního hradu a zámku v Českém Krumlově, které chce údajně výbor UNESCO odstranit, má ministr s jihočeskými představiteli jednat příští týden v Praze. Naposledy spolu jednali loni v září na zámku. Následně ministerstvo zaslalo na jih Čech tři varianty řešení osudu točny, a to ponechání stavby na původním místě, jeho přemístění mimo zámeckou zahradu, anebo vybudování Národního centra exteriérového divadla v zámecké zahradě.

Hejtman, primátor i starosta trvají na tom, aby točna zůstala na původním místě. Deklarovali to počátkem února v dopise ministrovi. Před novostavbou upřednostňují rekonstrukci stávajícího hlediště a odmítají půlmiliardovou investici na jeho přemístění. V prohlášení také vyzvali představitele České republiky při UNESCO Petra Janysku, aby ve věci zachování točny jednal iniciativně a v souladu s názorem občanů. Petici za zachování točny podepsalo na 150.000 lidí.

Podle Českého rozhlasu Jihočeši zvažují, že točnu prohlásí za technickou památku.

Autor:

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...