Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Točna v Krumlově zůstane do roku 2015, bude ale stát o milion víc

Evropa

  15:49
ČESKÝ KRUMLOV - Otáčivé hlediště v Českém Krumlově má po dnešním jednání na ministerstvu kultury jisté působení do roku 2015. Zástupci města, kraje i státu se shodli na tom, že i po tomto datu by mělo unikátní přírodní divadlo, avšak kritizované památkáři, v zámecké zahradě hrát. O jeho podobě se bude dál jednat.

Namísto tří variant řešení jsou po dnešku ve hře dvě - rekonstrukce nynějšího objektu, nebo vybudování nového, přijatelného i pro památkáře s vytvořením centra exteriérového divadla; pro něj by bylo možné čerpat peníze ze strukturálních fondů EU. Cena takového projektu ale musí být aspoň 100 milionů korun, český stát se na těchto projektech podílí 15 procenty. K tomuto návrhu zůstávají vlažní zástupci Krumlova, Českých Budějovic i Jihočeského kraje.´

Vlastníkem točny je město České Budějovice
"Jsem rád, že po dnešním jednání spadla ze stolu varianta vymístění otáčivého hlediště ze zámecké zahrady," řekl dnes jihočeský hejtman Jiří Zimola. Třetí z variant, které vzešly z podzimního setkání všech účastníků, tedy vybudovat novou točnu mimo zahradu, zamítli i představitelé Krumlova a Budějovic.

Ministr kultury Václav Riedlbauch nedávno rozhodl, že Národní památkový ústav (NPÚ) podepíše s městem České Budějovice smlouvu o pronájmu pozemků pod točnou až do roku 2015. NPÚ patří pozemky, Budějovice jsou vlastníkem točny.

Dosud se musela smlouva mez památkáři a městem podepisovat každý rok, také z této skutečnosti plynula četná nedorozumění. Roční smlouva na některé lidi působila tak, že točna končí s datem právě platné smlouvy. Platila však dohoda, že smlouva se každoročně obnovuje.

NPÚ namísto dosavadních 946 000 korun bude za pronájem místa v parku chtít dva miliony korun, počítá s tím připravovaná smlouva. Ředitelka NPÚ Naďa Goryczková řekla, že památkáři musejí požadovat cenu obvyklou v místě.

Jihočeši budou rozhodovat o podobě scény
Navíc pronajímají areál včetně letohrádku Belarie. Primátor Budějovic Juraj Thoma řekl, že městská rada bude pravděpodobně na svém čtvrtečním jednání cenu akceptovat, a smlouva by tedy měla být podepsána.

Přes pět let nyní mají především Jihočeši na to, aby rozhodli o budoucí podobě scény. Rekonstrukce by ji čekala tak jako tak, z technického hlediska dosluhuje a kromě úprav, které kvůli většímu souladu točny s okolím vyžadují památkáři, by se mohl také zvýšit divácký komfort. "My musíme hlavně vyslyšet hlas lidu, který chce zachovat otáčivé hlediště. Zda bude chtít ministerstvo přidat k tomu svůj projekt (centra exteriérového divadla), nejsme proti," řekl ČTK českokrumlovský starosta Jiří Jedlička.

Památkářům se točna nelíbí
Případný projekt, na který by mohla dát peníze EU, nevnímají ale Jihočeši jako tolik podstatný.

Památkářům se současná točna, která stojí v zahradě od konce 50. let, nelíbí. Nelíbí se ani světovému výboru UNESCO, který Krumlov zapsalo v roce 1992 na seznam světového dědictví. Točna však tehdy nebyla zakreslena na plánech, které úředníci posuzovali.

Vrchní ředitel ministerstva kultury Zdeněk Novák však dnes připomněl, že Krumlov byl na seznam zapsán díky jiným hodnotám, než je zámecká zahrada, jako je tomu třeba v případě zámku v Kroměříži. "Pokud se ve městě nevystoupá na věž kostela sv. Víta, točna není jinak odnikud vidět," uvedl.

Na počátek května se proto připravuje konference, která se bude zabývat vztahem točny k hodnotám, pro něž byl Krumlov na seznam UNESCO zapsán.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...