Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Letošní Struny podzimu zahájí Iva Bittová ve Stavovském divadle

Kultura

  18:10
PRAHA - Slavnostní zahájení letošního ročníku mezinárodního hudebního festivalu Struny podzimu patří houslistce, zpěvačce a skladatelce Ivě Bittové. Všestranná umělkyně, která patří k častým hvězdám programu festivalu od jeho prvních ročníků, představí 22. září ve Stavovském divadle originální retrospektivní program připravený přímo na míru Strunám podzimu.

Iva Bittová foto: V. Marhout

Ivu Bittovou, jež si pohrává se všemožnými žánry a styly, doprovodí Pražská komorní filharmonie (PKF) v čele s dirigentem Jakubem Hrůšou. Po jejím boku ale vystoupí řada dalších hostů. Publikum se tak může těšit na Vladimíra Václavka, Jaromíra Honzáka, Miloše Dvořáčka, Davida Dorůžku nebo Miroslava Hloucala. "Iva Bittová patří v mezinárodním kontextu k nejvýraznějším osobnostem české hudební scény. Velice si vážím toho, že zahájení letošního ročníku festivalu patří právě Ivě Bittové, která pro nás připravila výjimečný program," dodává Marek Vrabec, umělecký ředitel festivalu Struny podzimu.

Iva Bittová se představí v nejrůznějších hudebních polohách. Zatímco v první části programu za doprovodu PKF a výše uvedených hostů zavede posluchače dvacet let zpět a zazní známé skladby jako Morning song – Peřiny, Paraskeva, Uspávanka na text Jana Skácela, Zapískej či Elida, druhá část večera se ponese ve vážnějším duchu. Iva Bittová přednese společně s PKF hebrejskou melodii Kaddish Maurice Ravela, díla Vladimíra Godára Majkomašmalon a Uspávanky či Vokalízu Sergeje Rachmaninova.

Ve Stavovském divadle nemůže chybět W. A. Mozart, jehož tvorba bude zastoupena árií Donny Elvíry "Mi Tradi" z opery Don Giovanni. Speciálně pro toto vystoupení Iva Bittová nastudovala árii Mařenky z Prodané nevěsty Bedřicha Smetany "Kdybych se co takového o tobě dozvěděla". "Opera Prodaná nevěsta byla jedna z prvních, ve které jsem účinkovala již ve svých 8 letech v Divadle Zdeňka Nejedlého v Opavě, v jehož orchestru hrál můj tatínek Koloman Bitto na kontrabas a kde i moje maminka Ludmila příležitostně zpívala ve sboru. Dětské role mi umožnily nahlédnout do tajemství jak opery, tak činohry a provázely mě vlastně celým dospíváním a opět se mi vrací v mé tvorbě v době zralosti...," dodává Iva Bittová.

Struny podzimu 2009

V pořadí 14. ročník festivalu Struny podzimu přinese po dobu devíti podzimních týdnů deset koncertů, deset jedinečných zážitků z nejrůznějších hudebních světů. V duchu svého motta „zážitek z objevování“ nabídne starou i klasickou hudbu, jazz či mix hudebních žánrů a world music. Nechybějí ani festivalové premiéry či scénická produkce.

V rámci Strun podzimu mimo jiných vystoupí houslový virtuos Gil Shaham, jazzová královna Cassandra Wilson či slavný britský herec Michael York na společném koncertu s mladým českým pianistou Liborem Nováčkem.

Předprodej vstupenek na festivalové koncerty probíhá ve Festivalovém informačním a předprodejním centru umístěném v hlavní pokladně Národního divadla a v síti Ticketpro. Kompletní programové informace jsou k dispozici na nových internetových stránkách na adrese www.strunypodzimu.cz.

Autoři: