Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Struny podzimu zahájil saxofonista Jan Garbarek s Hilliard Ensemble

Kultura

  22:11
PRAHA - Zahajovací koncert patnáctého ročníku festivalu Struny podzimu patřil slavného norskému saxofonistovi a skladatelovi Janu Garbarkovi a britskému vokálnímu kvartetu Hilliard Ensemble. V netradičním prostoru nově zrekonstruovaného Národního památníku na Vítkově uznávaní muzikanti představili nejen svou nejnovější nahrávku Officium Novum. V jejich podání zazněly sakrální vokální skladby z 13. až 16. století v ojedinělém doprovodu Garbarkova jazzového saxofonu.

Zahajovací koncert festivalu Struny podzimu foto: ČTK

Festival, v němž se potkávají jazz, klasika, world music a crossover, potrvá v české metropoli do 21. listopadu. Patnáctiletému výročí přehlídky se věnuje koncertní řada Inspirace, která uvede v nových koncertních prostorách tři obnovené premiéry vystoupení, jež byla milníky festivalu.

Patřil k nim i dnešní koncert.

Koncert ovládla meditativní atmosféra, kterou umocnila akustika atypicky vysokého sálu. Kvarteto s Garbarkem ale zjevně nechtělo posluchače uspat, a proto své vystoupení několikrát osvěžilo putováním mezi posluchači. Za své výjimečné pojetí sklidili dlouhý potlesk vstoje.

Jeden z nejúspěšnějších evropských nadžánrových crossoverů se na Struny podzimu vrátil po 13 letech. Album, které vyšlo letos v září, navazuje na legendární nahrávku Officium z roku 1994. Garbarek s kvartetem ji autenticky pořídili v rakouském klášteře sv. Gerolda. Tak postupovali za dalších pět let s dvojalbem Mnemosyne i letošní novinkou.

Třetí část projektu se tentokrát zaměřuje především na arménskou starou hudbu, kterou členové souboru studovali přímo v místě jejího vzniku. Nabízí ale i byzantský chorál, dílo estonského skladatele Arvo Pärta a dvě autorské Garbarkovy skladby. "Především jsme hledali neohraný repertoár z východoevropské hudební tradice," tvrdí saxofonista Garbarek. Kvarteto patří k nejuznávanějším vokálním ansámblům, především pro svou interpretaci středověké a renesanční vokální hudby a soudobých skladeb.

Třiašedesátiletý Garbarek se může pyšnit bohatou diskografií. Jeho umění zachycují nahrávky labelu ECM, jehož je spolu s americkým pianistou Keithem Jarrettem kmenovým interpretem. Za svou kariéru spolupracoval s umělci, jako jsou například Bill Frisell, Don Cherry, Keith Jarrett nebo Chick Corea a stal se pilířem evropského jazzu.

Fanoušci Strun podzimu se letos mohou těšit na dalších devět koncertů, sedm premiér a hvězdné hosty. Jsou jimi například americký pianista Brad Mehldau, pěvkyně Anne Sofie von Otterová, jazzová vokalistka Dianne Reevesová, německá houslistka Julia Fischerová nebo tenorista John Potter.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat