Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Struny podzimu zahájil saxofonista Jan Garbarek s Hilliard Ensemble

Kultura

  22:11
PRAHA - Zahajovací koncert patnáctého ročníku festivalu Struny podzimu patřil slavného norskému saxofonistovi a skladatelovi Janu Garbarkovi a britskému vokálnímu kvartetu Hilliard Ensemble. V netradičním prostoru nově zrekonstruovaného Národního památníku na Vítkově uznávaní muzikanti představili nejen svou nejnovější nahrávku Officium Novum. V jejich podání zazněly sakrální vokální skladby z 13. až 16. století v ojedinělém doprovodu Garbarkova jazzového saxofonu.

Zahajovací koncert festivalu Struny podzimu foto: ČTK

Festival, v němž se potkávají jazz, klasika, world music a crossover, potrvá v české metropoli do 21. listopadu. Patnáctiletému výročí přehlídky se věnuje koncertní řada Inspirace, která uvede v nových koncertních prostorách tři obnovené premiéry vystoupení, jež byla milníky festivalu.

Patřil k nim i dnešní koncert.

Koncert ovládla meditativní atmosféra, kterou umocnila akustika atypicky vysokého sálu. Kvarteto s Garbarkem ale zjevně nechtělo posluchače uspat, a proto své vystoupení několikrát osvěžilo putováním mezi posluchači. Za své výjimečné pojetí sklidili dlouhý potlesk vstoje.

Jeden z nejúspěšnějších evropských nadžánrových crossoverů se na Struny podzimu vrátil po 13 letech. Album, které vyšlo letos v září, navazuje na legendární nahrávku Officium z roku 1994. Garbarek s kvartetem ji autenticky pořídili v rakouském klášteře sv. Gerolda. Tak postupovali za dalších pět let s dvojalbem Mnemosyne i letošní novinkou.

Třetí část projektu se tentokrát zaměřuje především na arménskou starou hudbu, kterou členové souboru studovali přímo v místě jejího vzniku. Nabízí ale i byzantský chorál, dílo estonského skladatele Arvo Pärta a dvě autorské Garbarkovy skladby. "Především jsme hledali neohraný repertoár z východoevropské hudební tradice," tvrdí saxofonista Garbarek. Kvarteto patří k nejuznávanějším vokálním ansámblům, především pro svou interpretaci středověké a renesanční vokální hudby a soudobých skladeb.

Třiašedesátiletý Garbarek se může pyšnit bohatou diskografií. Jeho umění zachycují nahrávky labelu ECM, jehož je spolu s americkým pianistou Keithem Jarrettem kmenovým interpretem. Za svou kariéru spolupracoval s umělci, jako jsou například Bill Frisell, Don Cherry, Keith Jarrett nebo Chick Corea a stal se pilířem evropského jazzu.

Fanoušci Strun podzimu se letos mohou těšit na dalších devět koncertů, sedm premiér a hvězdné hosty. Jsou jimi například americký pianista Brad Mehldau, pěvkyně Anne Sofie von Otterová, jazzová vokalistka Dianne Reevesová, německá houslistka Julia Fischerová nebo tenorista John Potter.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...