Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Struny podzimu zahájil saxofonista Jan Garbarek s Hilliard Ensemble

Kultura

  22:11
PRAHA - Zahajovací koncert patnáctého ročníku festivalu Struny podzimu patřil slavného norskému saxofonistovi a skladatelovi Janu Garbarkovi a britskému vokálnímu kvartetu Hilliard Ensemble. V netradičním prostoru nově zrekonstruovaného Národního památníku na Vítkově uznávaní muzikanti představili nejen svou nejnovější nahrávku Officium Novum. V jejich podání zazněly sakrální vokální skladby z 13. až 16. století v ojedinělém doprovodu Garbarkova jazzového saxofonu.

Zahajovací koncert festivalu Struny podzimu foto: ČTK

Festival, v němž se potkávají jazz, klasika, world music a crossover, potrvá v české metropoli do 21. listopadu. Patnáctiletému výročí přehlídky se věnuje koncertní řada Inspirace, která uvede v nových koncertních prostorách tři obnovené premiéry vystoupení, jež byla milníky festivalu.

Patřil k nim i dnešní koncert.

Koncert ovládla meditativní atmosféra, kterou umocnila akustika atypicky vysokého sálu. Kvarteto s Garbarkem ale zjevně nechtělo posluchače uspat, a proto své vystoupení několikrát osvěžilo putováním mezi posluchači. Za své výjimečné pojetí sklidili dlouhý potlesk vstoje.

Jeden z nejúspěšnějších evropských nadžánrových crossoverů se na Struny podzimu vrátil po 13 letech. Album, které vyšlo letos v září, navazuje na legendární nahrávku Officium z roku 1994. Garbarek s kvartetem ji autenticky pořídili v rakouském klášteře sv. Gerolda. Tak postupovali za dalších pět let s dvojalbem Mnemosyne i letošní novinkou.

Třetí část projektu se tentokrát zaměřuje především na arménskou starou hudbu, kterou členové souboru studovali přímo v místě jejího vzniku. Nabízí ale i byzantský chorál, dílo estonského skladatele Arvo Pärta a dvě autorské Garbarkovy skladby. "Především jsme hledali neohraný repertoár z východoevropské hudební tradice," tvrdí saxofonista Garbarek. Kvarteto patří k nejuznávanějším vokálním ansámblům, především pro svou interpretaci středověké a renesanční vokální hudby a soudobých skladeb.

Třiašedesátiletý Garbarek se může pyšnit bohatou diskografií. Jeho umění zachycují nahrávky labelu ECM, jehož je spolu s americkým pianistou Keithem Jarrettem kmenovým interpretem. Za svou kariéru spolupracoval s umělci, jako jsou například Bill Frisell, Don Cherry, Keith Jarrett nebo Chick Corea a stal se pilířem evropského jazzu.

Fanoušci Strun podzimu se letos mohou těšit na dalších devět koncertů, sedm premiér a hvězdné hosty. Jsou jimi například americký pianista Brad Mehldau, pěvkyně Anne Sofie von Otterová, jazzová vokalistka Dianne Reevesová, německá houslistka Julia Fischerová nebo tenorista John Potter.

Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

Sdílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat