Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

McFerrin předvedl v Praze kouzla s hlasem. Publikum bouřilo

Kultura

  22:00
PRAHA - Velký aplaus vestoje zcela zplněné Smetanovy síně pražského Obecního domu sklidil americký improvizátor Bobby McFerrin, který spolu se svými hosty ukázal, jaká kouzla lze dělat s lidským hlasem.

Bobby McFerrin v Praze. foto: ČTK

Návštěvníkům Jarního Gala pro Struny podzimu se vedle vokálního virtuosa představil také čtyřiadvacetičlenný pěvecký sbor pod vedením Rogera Treece, Dan Bárta a Iva Bittová. Ve středu McFerrin vystoupí v Kongresovém centru v Praze a 8. května v ČEZ Aréně v Ostravě.

Koncert McFerrina se uskutečnil ve prospěch festivalu Struny podzimu. Proto donátory čekal uvítací přípitek a zakončil ho banket s večeří.

Více než čtyři oktávy
Program otevřel letos šedesátiletý zpěvák s prošedivělými dredy samostatnou improvizací, během které dokazoval svůj mimořádný hlasový rozsah. Majitel hlasu, který údajně obsáhne víc než čtyři oktávy, přecházel od hlubokých tónů a jazzu až k opernímu zpěvu, přičemž mu rytmické nástroje nahrazovalo klepání na hruď. Do produkce podle svých zvyklostí záhy zapojil vedle sboru připraveného Lukášem Vasilkem také publikum.

Bobby McFerrin v Praze.

Ke společné improvizaci poté McFerrin přizval také desetinásobného držitele ceny Akademie populární hudby v kategorii zpěvák roku Dana Bártu, který si za svůj výkon vysloužil bouřlivý potlesk.

V další části vystoupení zazněla vokální verze známé Bachovy skladby Ave Maria a poté s houslemi v ruce řadou mezi diváky na pódium přišla Iva Bittová. Výrazné postavě tuzemské alternativní scény spolu s nadšeným publikem tleskal i sám McFerrin.

Bouřící publikum
Zhruba hodinové představení, kterému nechyběl ani humor a nadhled, vyvrcholilo společným zpěvem sboru, McFerrina a sbormistra Treece, který je zároveň jedním z 12 členů McFerrinova souboru Voicestra. Zazněly ukázky z jeho nového vokálního projektu VOCAbuLarieS. Stejnojmenné album má pod názvem na obalu mezi 15 překlady také česky uvedeno Slovníčky.

Bouřící publikum si poté ještě vytleskalo několik přídavků.

Pro velký zájem se organizátoři středečního koncertu rozhodli navýšit kapacitu v Kongresovém centru Praha o omezený počet míst ke stání. Bittová potěší pouze návštěvníky pražských koncertů, ostravského vystoupení se z důvodu vlastního turné v novém termínu nezúčastní.

Bobby McFerrin v Praze.

Fenomenální zpěvák a desetinásobný držitel Grammy Bobby McFerrin svým repertoárem zasahuje i do klasiky a lidové hudby. Jeho dva předchozí koncerty v Praze v květnu 2008 přinesly podle hudební kritiky originální a jedinečný zážitek. Přispěli k tomu i speciální tuzemští hosté. Na prvním večeru vystoupil Dan Bárta a Clarinet Factory, na druhém Ridina Ahmedová a skupina Tara Fuki.

20 milionů prodaných alb
VOCAbuLarieS neboli Slovníčky byly poprvé naživo představeny v sanfranciském Nob Hill Masonic Center, kde si vysloužily nadšené reakce diváků i pochvalné kritiky. Před koncerty v České republice vystoupil McFerrin například v Londýně v televizní show Joolse Hollanda v BBC a v pařížském divadle Chatelet.

Bobby McFerrin, uznávaný dirigent, skladatel filmové hudby, ale také učitel a vášnivý zastánce povinné hudební výchovy ve školních osnovách, patří mezi hudební fenomény současnosti. Na svém kontě má na tři desítky alb, kterých se doposud prodalo přes 20 milionů kopií.

Autor slavné písně Don't Worry, Be Happy! se měl sólově, s hosty i s celým vokálním souborem v Česku představit již v dubnu, nemohl však přiletět kvůli dopravním problémům způsobeným výbuchem islandské sopky.

Dnešní koncert McFerrina se uskutečnil ve prospěch festivalu Struny podzimu. Jeho letošní 15. ročník zahájí 19. září ve zrekonstruovaném Národním památníku na Vítkově jazzový saxofonista Jana Garbarek společně s vokálním kvartetem Hilliard Ensemble. Závěrečným koncertem bude 21.

listopadu vystoupení vokalistky Dianne Reevesové, která za doprovodu svého comba a Pražské komorní filharmonie v Kongresovém centru Praha vzdá hold svému velkému vzoru Sarah Vaughanové.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!