Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Méně vášně i logiky. Film Oslněni sluncem svou předlohu nepředčil

Kultura

  6:00
Italský režisér Luca Guadagnino zbavil téměř půlstoletí starý film Bazén Jacquese Deraye naivního erotického přepětí. Moc si tím ale nepomohl.

Harry a Marianne. Ralph Fiennes a Tilda Swinton. foto: Bioscop

Byl a doba, kdy šlo do jednoho filmu obsadit Alaina Delona, Romy Schneiderovou a Jane Birkinovou, přidat Maurice Roneta, nechat je všechny dusit v psychologicko-erotické šťávě a v podstatě s tím vystačit na celý večer.

Jak vzdálená ta doba je, ukazuje snímek Oslněni sluncem, který vychází ze stejné předlohy Alaina Page a líčí totožný vztahový čtyřúhelník, jen se přitom pokouší využít současnější prostředky. Je to ale podobné jako pokus postavit dnešní auto na podvozku z veterána.

V Bazénu z roku 1968 se ve vile nedaleko francouzského Saint-Tropez sejdou „zaseklý“ spisovatel Jean-Paul (Alain Delon), jeho přítelkyně, taktéž stagnující žurnalistka Marianne (Romy Schneiderová), bývalý Mariannin partner a Jean-Paulův přítel hudební producent Harry (Maurice Ronet) a jeho dcera Penelope (Jane Birkinová). Neodbytný Harry se snaží získat zpět Marianne, Jeana-Paula uhrane Penelope, oba muži se nakonec utkají v žárlivém souboji v titulním bazénu. Výsledkem je mrtvola jednoho a povážlivě deformovaná duše druhého.

Už tehdy byl snímek v očekávání mezinárodních úspěchů natočen vedle francouzské také v anglické jazykové verzi. Nynější verze příběhu pojednává rovnou o nadnárodním anglojazyčném výkvětu západní společnosti, který tráví dovolenou na italském ostrově Lampedusa. Ze spisovatele Jeana-Paula se stal kameraman Paul De Smedt (hraje ho Belgičan Matthias Schoenaerts), Marianne (Tilda Swintonová) je hudební hvězda, která vyprodává stadiony – respektive vyprodávala je, dokud nepřišla o hlas, který si právě léčí. Harry (Ralph Fiennes) zůstává hudebním producentem, tvůrci si ale troufli jeho postavu vyfabulovat hodně adresně: chlubí se podílem na albu Rolling Stones Voodoo Lounge (a konkrétně tím, že Charliemu Wattsovi vymyslel, nač bude bušit v písni Moon Is Up). Tenhle posun sám o sobě by nebyl marný – vrcholový showbyznys se tu předvádí ve své lidské, intimní, ba domácké podobě, kterou jistě ve skutečnosti také má. Trochu záhada ale je, proč nové postavy raději nedostaly svůj vlastní, autentický příběh a usilovně se pokoušejí vstoupit do vyschlého Derayova Bazénu.

Původní film je založen na koncentraci dobových hereckých idolů a jejich erotickém jiskření; i to je po letech spíše úsměvné. A spolehlivě vyvanulo okázalé pitvání citlivých povah utápěných v bazénu vášní, cynismu a sladkobolně předváděné amorálnosti. To si režisér Luca Guadagnino nejspíš uvědomuje, proto na těchto ingrediencích znatelně ubral. Nenašel za ně ale lepší náhradu.

Harry a Marianne. Ralph Fiennes a Tilda Swinton.
Ralph Fiennes.

Postava mladého labilního umělce (původně Alain Delon) je v podání Matthiase Schoenaertse především ňoumovitá; tomu odpovídá i její úloha v klíčové bazénové scéně. Tam, kde v Derayově snímku děsivě vyvře temná Jean-Paulova stránka (k čemuž příběh, ať je jaký chce, dramaticky směřuje), zde se odehraje jakási hloupá náhoda. Čímž samozřejmě celá věc poněkud pozbývá smyslu.

Oslněni sluncem

Itálie, Francie 2015

Režie: Luca Guadagnino

Hrají: Ralph Fiennes, Tilda Swintonová a další

Premiéra 9. 6.

Za relativní klad Guadagninova zpracování lze považovat důraz na postavu producenta Harryho: hlavní ďábel – pokušitel, v původním snímku nemístně upozaděný trojlístkem hvězd, tu dostal sebejistého a dostatečně prestižního představitele v Ralphu Fiennesovi. Satyrův taneček na píseň Emotional Rescue je docela povedený, ale také dostatečně dlouhý na to, aby si divák uvědomil, že tenhle snímek vděčně vítá každou příležitost, kdy nemusí vyprávět svůj řídký základní příběh s rozpadající se logikou. Proto je také částečně národopisným bedekrem, kde jsme s hrdiny svědky třeba toho, jak se vyrábí ricotta nebo chodí v procesí. A proto se pokouší (dost nešťastně) tnout i do aktuálního tématu uprchlíků. Mrtvolu v bazénu to ale neudělá o nic životnější.

Autor: