Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Mezi speciály k Havlovu úmrtí vedla publikace LN

Slovensko

  13:30
PRAHA - Zájem o knihy týkající se dramatika a bývalého prezidenta Václava Havla, který vyvolalo jeho úmrtí, je stále vyšší než před jeho smrtí, uvádějí velké knihkupecké domy.

Václav Havel

Skon bývalého prezidenta vzbudil mimořádný zájem čtenářů o jeho knihy, který se podle prodejců projevil okamžitě po oznámení úmrtí. "Zákazníci chtěli nejvíce knižní rozhovory Václava Havla - Dálkový výslech, Prosím stručně - a také oba rozhovory dohromady v knize Václav Havel - Rozhovory s Karlem Hvížďalou," uvedla mluvčí knihkupectví Neoluxor Zuzana Turňová.

Kromě rozhovorů zákazníci kupovali Havlovy divadelní hry, ale i Sebrané spisy z nakladatelství Torst. Podle Turňové jsou nyní spisy prakticky vyprodány. Spolu s knižním vydáním Havlovy poslední divadelní hry Odcházení se hojně prodávalo i její filmové zpracování. "Zájem zákazníků o publikace spojené s Havlem postupně klesá, ale stále je vyšší než před jeho smrtí," doplnila.

Speciální magazín Lidových novin: Václav Havel.

Velká poptávka byla podle Turňové i o časopisecké speciály, z nichž nejúspěšnější bylo zřejmě speciální vydání Lidových novin s mnoha vzpomínkovými fotografiemi. "Úmrtí slavných osobností vždy doprovází zvýšený zájem čtenářů o knihy s nimi spojené, přesto ale v případě Václava Havla byl tento zájem mimořádný."

Další tituly a inscenace váznou na autorských právech

Zatím jediným novým titulem, který by měl Havla připomenout, je plánované souborné vydání Havlových teoretických textů o divadle. Knihu vydá Knihovna Václava Havla a protože vznikala ještě za Havlova života, nemusí čekat na vyřízení autorských práv. Autorská práva na Havlovy knihy i divadelní hry přecházejí na dědice, dědické řízení se ale ještě neuskutečnilo.

Podle Jitky Sloupové z agentury Aura-pont se v uplynulých dnech zvedl i zájem o Havlovo dramatické dílo, rýsují se nová vydání a inscenace. "K jejich realizaci však bude možné přikročit až po vyjasnění otázky dědictví autorských práv," říká Sloupová.

Speciál LN: Václav Havel

Nahlédněte do magazínu

Brněnské nakladatelství Větrné mlýny vydalo všechny hry Václava Havla. "Nic dalšího tedy vydat nemůžeme, plánujeme ale v únoru reedici prvního svazku těchto dramat, protože ten už je rozebraný," uvedla produkční nakladatelství Michaela Velčková.

K nejčastěji uváděným Havlovým hrám na domácích scénách patří v uplynulých 22 letech Zahradní slavnost, Žebrácká opera a Audience. První z nich se podle Divadelního ústavu dočkala deseti nastudování; Žebráckou operu uvedli v devíti a Audienci v sedmi divadlech. Pokoušení mělo šest a Vernisáž pět inscenací.

Speciál: Václav Havel

SPECIÁL SEŽENETE V TRAFIKÁCH nebo si jej můžete objednat přes SMS přímo do své schránky. Stačí poslat SMS ve tvaru LN VHA JMENO PRIJMENI ULICE MESTO PSC (vzor: LN VHA jan novak jindrisska 16 praha 1 11000) na číslo 902 11 a speciál Václav Havel vám doručíme do pěti dnů na uvedenou adresu.

Cena odeslané SMS podle běžného tarifu vašeho operátora, konečná cena za speciál je hrazena příchozí zpoplatněnou SMS ve výši 69 Kč vč. DPH. Službu technicky provozuje ATS, infolinka 776 999 199 (po–pá, 9.00–16.00), www.platmobilem.cz.

Havlova poslední hra Odcházení se po pražské světové premiéře hrála v dalších nastudováních v českých i zahraničních divadlech. Odcházení je také nejpřekládanější českou divadelní hrou posledního čtvrtstoletí. "Byli jsme informováni o vzniku dvou desítek překladů do všech hlavních světových jazyků i do estonštiny, dánštiny či vlámštiny. Odcházení bylo uvedeno v Polsku, na Slovensku, ve Velké Británii, Chorvatsku, Německu, Švédsku, Dánsku, Bulharsku a USA," dodala Sloupová.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...