Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Poděbradech pojmenovali školu po Václavu Havlovi

Česko

  10:56
PODĚBRADY - Poděbradskou Základní školu Na Valech ve středu pojmenovali po Václavu Havlovi. Měsíc po smrti bývalého prezidenta na budově slavnostně odhalili nový název školy s jeho jménem. Jde o první školu v Česku, která se tímto způsobem rozhodla připomínat Havlův odkaz.

Základní škola v Poděbradech byla pojmenována po zesnulém Václavu Havlovi foto: ČTK

Havel koncem čtyřicátých let v Poděbradech studoval. Stovky lidí zcela zaplnily během slavnosti školní dvůr, desítky jich musely zůstat na ulici. Vdova Dagmar Havlová se akce nezúčastnila, poslala zdravici.

ČTĚTE TAKÉ:

Dramatik, spisovatel a státník Václav Havel zemřel 18. prosince. Podle starosty Ladislava Langra přispěla k přejmenování školy také skutečnost, že se Havel k letům stráveným v Poděbradech vždy hlásil. Radní o změně názvu školy rozhodli již 21. prosince. Z ministerstva školství mají neoficiálně potvrzeno, že s nápadem přišli jako první.

Základní škola v Poděbradech byla pojmenována po zesnulém Václavu Havlovi

"V podstatě jsme je zaskočili, protože jsme byli první, kdo o to žádal. Předpokládám, že kdyby žádal někdo před námi, tak bychom je nezaskočili," podotkl Langr. "Děkuji, že jste byli první," potvrdil ve středu poděbradským prvenství bývalý Havlův mluvčí Ladislav Špaček.

Ulice, knihovny i budova parlamentu

Havlovo jméno již nese ulice v polském Gdaňsku. O pojmenování sedmipodlažní budovy Evropského parlamentu ve Štrasburku po českém exprezidentovi v pondělí rozhodlo předsednictvo EP, informoval český europoslanec Libor Rouček. Stavba, která zatím nese označení "budova B", se nachází mezi Evropským parlamentem a Radou Evropy. České velvyslanectví v Paříži na svých webových stránkách uvedlo, že by po Havlovi mohla být pojmenována také knihovna na severu francouzské metropole.

"Václav Havel navštěvoval nedalekou kolej v budově zámku a je od roku 1990 čestným občanem města," doplnil ředitel školy Vlastimil Špinka. Havel se na prestižní internátní škole v Poděbradech setkal i s bratry Mašíny a s režisérem Milošem Formanem. S ním jej pojilo celoživotní přátelství.

"Václav Havel se od klukovské party odlišoval, byl to myslitelský tvor, jeho slušnosti někteří zneužívali," zavzpomínal na společná školní léta další prezidentův spolužák Jiří Mareček.

Náklady spojené s přejmenováním školy nebyl zatím Špinka schopen vyčíslit. Cena podle něj bude zřejmá přibližně po měsíci administrativního procesu. Ministerstvo školství udělilo škole nový čestný název 6. ledna, vysvědčení s novou hlavičkou ale děti dostanou až na konci školního roku.

Základní škola Na Valech ponese jméno bývalého prezidenta podobně jako druhá poděbradská škola, ZŠ Tomáše Garrigua Masaryka. K pojmenování veřejného místa po Václavu Havlovi nemusí mít obec nebo státní instituce souhlas rodiny, je však slušností požádat o něj vdovu. Dagmar Havlová s přejmenováním souhlasila.

Základní škola v Poděbradech byla pojmenována po zesnulém Václavu Havlovi

Také další města uvažují o přejmenování veřejných prostor po bývalém prezidentovi. Pod petici na přejmenování ruzyňského letiště na Letiště Václava Havla se podepsalo bezmála 81.000 lidí včetně Dagmar Havlové.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!