Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Změna plánu. Vláda bude jednat o přejmenování letiště

Česko

  20:52
PRAHA - Vláda ve středu projedná návrh na pojmenování pražského ruzyňského letiště po bývalém prezidentovi Václavu Havlovi.

Vizualizace Letiště Václava Havla foto: Reprofoto

Informaci večer potvrdil ministr dopravy Pavel Dobeš (VV). Doplnil, že pokud dá kabinet plánu tento týden zelenou, letiště by jméno loni zesnulého českého prezidenta mohlo nést už letos v říjnu.

S nápadem, který si získal řadu příznivců, ale i odpůrce, přišel režisér Fero Fenič jen krátce poté, co Havel loni 18. prosince zemřel. O jednání ve vládě je informována také vdova po Havlovi Dagmar, která pojmenování mezinárodního letiště podporuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Přejmenování letiště je podle Dobeše v kompetenci akciové společnosti Letiště Praha a o věci úředníci jednali také s Českým aeroholdingem, pod který letiště od tohoto měsíce patří. "Pokud vláda doporučí přejmenování, tak jediný akcionář (aeroholdingu), kterým v tuto chvíli je ministerstvo financí, dá pokyn na přejmenování letiště," vysvětlil Dobeš. Vládě ve středu přinese i navrhovanou konkrétní podobu nového logotypu letiště, médiím jej však zatím ukázat nechtěl.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Paní Havlová se raduje, že vláda se chystá věc projednat, a věří v její dobrý úsudek," sdělila stanovisko Havlové Nadace Vize 97.

Havlová nedávno vyjádřila zklamání nad skutečností, že česká vláda dosud váhá s připojením jména jejího zesnulého manžela ke stávajícímu názvu letiště. V zahraničí podle ní nejsou výjimkou letiště nesoucí název po významných státnících, mezi které Václav Havel bezpochyby patří.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!