Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MINIRECENZE: Crosby, Stills & Young. Tentokrát ale nikoli spolu

Kultura

  12:00
Tři čtvrtiny legendární folkrockové "supergroup" woodstocké generace Crosby, Stills, Nash & Young vydaly téměř ve stejnou chvíli nová alba. Každé je úplně jiné dramaturgicky, zvukem, časem vzniku, prostě vším. Jedinou spojnicí je věk protagonistů a jejich společná minulost.

Neil Young (70. léta) foto: Henry Diltz

NEIL YOUNG: Hitchhiker
(Reprise/Warner Music)

Globálně jistě nejslavnější z oné někdejší čtyřky je také bezpochyby na celé své dráze od šedesátých let nejčinorodější. Paradoxně ale nyní nepřišel s úplnou novinkou, nýbrž s dalším dílem svých pozvolna zpřístupňovaných archivů. Nicméně s deskou přenádhernou. V produkci Davida Briggse během jediného srpnového dne roku 1976 nahrál zcela sólově, většinou na akustickou kytaru, deset tehdy aktuálních písniček, které v této podobě nikdy nevyšly.

A jsou mezi nimi leckterá dost známá dílka. Většina se posléze v různých verzích objevila na dalších řadovkách a Young je hrál i naživo (včetně Hawaii a Give Me Strength, které jediné skutečně vycházejí úplně poprvé). K nejslavnějším patří hned první dvě, Pocahontas a Powderfinger (ten byl parádním číslem v rockové verzi s Crazy Horse). Desku uzavírá The Old Country Waltz jen s klavírem a harmonikou, který známe z české verze Marsyas jako Horský lázně (ti se ale hudebně inspirovali verzí z Youngova alba American Stars ´n Bars). Neil Young sólo je prostě neodolatelný vždycky, a sedmdesátá léta mu přála. I když - která vlastně ne?

Neil Young

Neil Young

DAVID CROSBY: Sky Trails
(BMG)

Teprve šesté sólové album nejstaršího (a co do životního stylu a s ním souvisejících potíží se zákonem také nejdivočejšího) člena někdejší čtveřice je zároveň třetí, které bylo vydáno v nevídaně rychlé frekvenci - rok po Lighthouse a tři roky po Croz. Nejsou to alba jednoduchá, Crosby rozhodně není žádným vyznavačem folkového motta „tři akordy a pravda“, jeho písně jsou neobvyklé, harmonicky bohaté.

Pocitově mají hodně blízko k sedmdesátým létům, kdy písničkáři rádi spolupracovali s jazzovými hudebníky a producenty. Taková Capitol jako by vypadla z dobových nahrávek některých fusion kapel. Crosby se přes svoji pověst prezentuje jako introvert, viz třeba titulní píseň, kterou napsal a jako duet zpívá s i z našich pódií dobře známou (a o dvě generace mladší) Beccou Stevens, která se objevila už na jeho minulé desce. Anebo v jediné coververzi alba, Amelii od Joni Mitchell. Jejíž pomyslný duch se ostatně vznáší nad celým albem. V šestasedmdesáti to Crosbymu ovšem zpívá stále skvěle a delikátní sound jeho nahrávek vrací naději, že to dobré z hudební minulosti je naprosto nadčasové.

David Crosby

David Crosby

STEPHEN STILLS & JUDY COLLINS: Everybody Knows
(Wildflower/Cleopatra Records)

Zatímco David Crosby pouze přezpíval písničku své někdejší dívky Joni, Stephen Stills se svou dávnou láskou Judy Collins přímo natočil celé nové album. Je to příběh jak z nějaké americké filmové limonády, který začíná u Stillsova dávného hitu Suite: Judy Blue Eyes a po bezmála padesáti letech dostává pointu nejen tímto albem, ale i společným koncertováním bývalých milenců.

Album pojmenované po jedné ze tří coververzí veleslavných písniček (kromě Cohenovy Everybody Knows je to Dylanova Girl from the North Country a největší hit Traveling Wilburys Handle with Care) je v podstatě očekávatelné. Hlasy obou protagonistů k sobě většinou hezky sedí - spíš než ve zmíněné wilburyovce (kde máme, málo platné, jednou provždy zafixovaného Harrisona, Orbisona, Pettyho, Dylana a Lynnea) třeba ve vlastní River of Gold. Produkce jde na folkrockovou jistotu, srdce starých fanoušků obou pookřejí stejně, jako srdce obou zúčastněných, kteří si zavzpomínali na staré časy.

Stephen Stills & Judy Collins

Stephen Stills & Judy Collins

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat