Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Vynikal v Národním divadle jako Oidipus. Zemřel operní pěvec Švejda

Před čtyřmi lety byl Miroslav Švejda uveden do Síně slávy Národního divadla. foto: ČTK

Zemřel tenorista Miroslav Švejda, dlouholetý člen Opery Národního divadla. Bylo mu 84 let. Za celoživotní mistrovství v opeře získal v roce 2017 Cenu Thálie a před čtyřmi lety byl uveden do Síně slávy Národního divadla. O jeho sobotním úmrtí v neděli informovalo Národní divadlo na webu.
  18:57

Švejda se narodil v prosinci 1939 v Brně. Svůj lyrický tenor si vytříbil především na italské hudbě a brzy se propracoval k širokému repertoáru, který zahrnoval významné role světové i české operní literatury, počínaje tvorbou barokní a klasickou, přes hudební díla 19. a 20. století až po současnou produkci.

Členem souboru Opery Národního divadla byl Švejda od roku 1969. Ve stálém angažmá byl do poloviny roku 2004 a posléze ještě od října 2004 do června 2005.

V národním divadle zpíval téměř všechny úlohy smetanovské, dvořákovské a janáčkovské. V díle Bohuslava Martinů vynikl jako Michel v Juliettě a Manolios v Řeckých pašijích, jednou z jeho vrcholných rolí byl i Stravinského Oidipus. Spolupracoval často s televizí a rozhlasem. Působil i na operních scénách a koncertních pódiích řady hudebních evropských center.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!