Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Na hradě Křivoklát začne Noir Film Festival. Uvede filmy Hitchcocka, Lynche, Wenderse i Malicka

Snímek Špinavá dohoda. foto: Noir Film Festival

KŘIVOKLÁT - Dne 20. srpna královský hrad Křivoklát přivítá 8. ročník festivalu noirových filmů. Čtyřdenní žánrová přehlídka detektivek, temných thrillerů a pochmurných melodramat potrvá až do neděle 23. srpna.
  18:00

Festival nabídne to nejlepší z žánrové kinematografie. „Jedním z vrcholů letošního ročníku bude uvedení klasického noiru Sladká vůně úspěchu (1957) s Burtem Lancasterem a Tonym Curtisem v ústředních rolích. Charakterová studie chamtivých novinářů budujících kolem sebe děsivý kult celebrit představila ve své době nejkomplexnější portrét zákulisí Broadwaye a pulsujícího nočního života v New Yorku,“ říká dramaturgyně Noir Film Festivalu Jana Bébarová.

Snímek Sladká vůně úspěchu.
Snímek Sbohem buď, lásko má.

Kromě dalších tří festivalových patronek Vilmy Cibulkové, Lenky Krobotové a Kláry Issové na Křivoklát dorazí i herci Jan Šťastný a Jiří Dvořák, kteří budou ve třech programových blocích předčítat ukázky z mistrovského díla světové krimi literatury, románu Patricie Highsmithové Cizinci ve vlaku. Jeho slavnou adaptaci v režii Alfreda Hitchcocka návštěvníci uvidí při páteční open-air projekci na hradním nádvoří.

Během čtyř festivalových dní od 20. do 23. 8. se návštěvníci mohou těšit na celkem 44 filmových projekcí filmů ze sekcí Milenci na útěku, Podivné světy Davida Lynche, Zločin podle Patricie Highsmithové, retrospektivy společných filmů Anthonyho Manna a Johna Altona či bloků italských a československých noirů. Kompletní program festivalu, ceny festivalových pasů a vstupenek, tipy na ubytování a další informace jsou k nalezení na festivalovém webu a sociálních sítích.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat