Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Národní divadlo v Brně propouští více než 50 lidí

Kultura

  9:28
BRNO - Ředitel Daniel Dvořák podle zaměstnanců Národního divadla v Brně "bez varování a jakékoli vnitrodivadelní diskuse" propustil 51 lidí. Na zasedání brněnského zastupitelstva se v úterý dopoledne sešla více než stovka protestujících.

Ředitel Národního divadla v Brně Daniel Dvořák foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Zaměstnanci Národního divadla Brno dnes na zasedání zastupitelstva vyjádřili nesouhlas s úsporami. Vadí jim, že ředitel Daniel Dvořák "bez varování a jakékoli vnitrodivadelní diskuse" propustil 51 lidí a bojí se také dočasného zrušení Janáčkovy opery. Na zasedání zastupitelstva jich přišlo protestovat více než 100.

Sedm měsíců "prázdnin"?

Mnoho indicií a polooficiálních vyjádření podle zaměstnanců budí obavy, že i kvůli chystané rekonstrukci Janáčkova divadla Janáčkova opera na sedm měsíců skončí. To by podle nich i v případě pozdějšího znovuobnovení provozu znamenalo nevratné poškození umělecké úrovně Janáčkovy opery a kvůli dohodnutým smlouvám o zahraničním angažmá i ztrátu dobrého jména.

Před třemi lety Národní divadlo v Brně vyvolalo rozruch inscenací Daniela Landy Tajemství zlatého draka.

Primátor Roman Onderka (ČSSD) divadelníkům a hudebníkům řekl, že jim pošle písemnou odpověď. Dodal, že při plánování rekonstrukce Janáčkova divadla před pěti lety se uvažovalo o ještě delší než roční prodlevě v provozu divadla. Koncertní mistryně Kateřina Prudilová Onderkovi připomněla, že divadlo se opravuje léta a vždy o prázdninových pauzách. Technický stav divadla podle ní umožňuje, aby to tak bylo i nadále. Onderka jí řekl, že nemá pravdu.

Ušetří se 12 milionů

Dvořák propouštěním reagoval na chystané snížení provozního příspěvku na příští rok. Zástupcům všech příspěvkových organizací radnice vzkázala, že příští rok ve srovnání s letoškem příspěvek klesne o 20 procent. V případě Národního divadla Brno, které má 610 zaměstnanců, to dělá 41 milionů korun. Propuštěním 51 lidí prý divadlo ušetří 12 milionů korun.

Primátorova náměstkyně Jana Bohuňovská (ODS) ovšem v nedávném v rozhovoru nevyloučila, že škrty v městském rozpočtu nakonec nebudou tak drastické. Vše podle ní záleží na výhledu budoucích daňových výnosů. Zaměstnanci divadla však mluví o "mlhavých stanovicích odpovědných představitelích města". Nebrání se prý diskusi o racionalizaci provozu. "Není však přece možné, aby politická reprezentace, jíž byla svěřena správa města na jedno či dvě volebné odbobí, svévolně a nevratně měnila kulturní mapu Brna," uvedli.

Autor:

Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě
Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě

V redakci jsme otestovaly látky a nitě z e-shopu Funny Bunny. Hned 3 naše redaktorky si osahaly široký sortiment barevných látek a kvalitních nití,...