Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Národní galerie se ohradila proti Havlově kritice Knížáka

Kultura

  19:37
PRAHA - Národní galerie (NG) se ohradila proti tvrzením bývalého prezidenta Václava Havla o tom, že instalace Muchovy Slovanské epopeje ve Veletržním paláci má nahradit kvalitní výstavy, které NG nedokáže uspořádat.

Milan Knížák foto: Lidové noviny

Havel v pondělí večer uvedl, že šéf galerie Milan Knížák chce situaci vyřešit tím, že vystaví epopej. "Možná to je dohad, a křivdím-li mu, tak se mu omlouvám," řekl tehdy Havel. Podle mluvčí galerie Petry Jungwirthové není Havlova kritika na místě.

Čtěte více

"Výstavní program NG je nepřehlédnutelně bohatý, akcentuji skutečnost, že NG má osm stálých expozic, jen ve Veletržním paláci se ročně koná bezmála 15 výstav, což vedle péče o stálé expozice Veletržního paláce rozhodně není malý počet," řekla Jungwirthová.

Monet-Warhol - Mistrovská díla z muzea Albertina a Batlinerovy sbírky v Národní Galerii.  Na snímku soubor Elektrické křeslo od Andyho Warhola.

Minulé úterý Národní galerie zahájila ve Veletržním paláci výstavu děl z vídeňského muzea Albertina, kterou za týden navštívilo 6000 lidí. V listopadu pak začne ve Valdštejnské jízdárně a v Jízdárně Pražského hradu rozsáhlá výstava děl barokního malíře Karla Škréty a jeho současníků, kterou pořádá NG se Správou Pražského hradu a Arcibiskupstvím pražským.

NG pod palbou kritiky
Slova Václava Havla, jimiž se strefoval do Milana Knížáka, nicméně nejsou ojedinělá. Působení Knížáka v čele Národní galerie má více kritiků, například mezi historiky umění a výtvarníky. To, že NG uspořádala výstavu děl význačných malířů 20. století z vídeňské Albertiny až 20 let po revoluci, považují někteří odborníci za opožděné. V komentářích, které o výstavě vyšly v denících, se píše, že taková výstava měla být v Praze už dávno. Někteří upozorňují i na to, že výstava nemá silnou koncepci.

NÁZOR

Soubor pláten se slovanským námětem malíře Alfonse Muchy chtělo v hlavním městě vystavit dosavadní vedení Prahy zastupované Galerií hl. m. Prahy (GHMP). Národní galerie vyšla podle Jungwirthové vstříc požadavku GHMP a magistrátu a poskytla k výstavě prostory Velké dvorany Veletržního paláce.

Plátna se nyní nacházejí na zámku v Moravském Krumlově, krumlovští a část Muchovy rodiny nesouhlasí s jejich stěhováním a zamezili v minulých týdnech pražským restaurátorům přístup k obrazům. Spor se zradikalizoval před komunálními volbami, které se konaly minulý pátek a sobotu.

Autoři: ,

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...