Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Nastal konec filmového Spider-Mana? Společnost Disney přišla o práva na oblíbeného superhrdinu

Kultura

  5:00
LOS ANGELES - Společnost Disney (s dceřinou společností Marvel) se údajně nedohodla se společností Sony na distribuci práv ke komiksové postavě Spider-Mana. Snímek Spider-Man: Daleko od domova, který je stále promítán v kinech, by tak mohl být posledním hrdinovým filmem zasazeným do komiksového univerza Marvelu. Se zprávou přišel server Deadline.

Michelle Jonesová (Zendaya) a Spider-Man (Tom Holland). Snímek Spider-Man: Daleko od domova (2019). Režie: Jon Watts. foto: MARVEL

Tato novinka žádného komiksového fandu nepotěšila. Společnost Disney přichází po tahanicích se společností Sony o práva na filmového Spider-Mana, který do této chvíle s tváří herce Toma Hollanda tvořil velkou část oblíbené filmové ságy. 

Michelle Jonesová (Zendaya) a Spider-Man (Tom Holland). Snímek Spider-Man:...
Spider-Man (Tom Holland) a Mysterio (Jake Gyllenhaal) uzavřou poměrně nejisté...

Předmětem roztržky byla dohoda, že si společnosti Disney a Sony rozdělí náklady i tržby ze všech Spider-manových filmů půl na půl. S tím ale společnost Sony nesouhlasila. To ale v podstatě znamená, že Disney přichází o práva na postavu Spider-Mana, která se Sony vyjednala v roce 2015

Krach dohody znamená i konec Kevina Feigeho, prezidenta společnosti Marvel a de facto architekta celého filmového univerza Marvelu, u budoucích Spider-manových snímků. 

„Dnešní novinky převrátili diskuzi o další úloze Kevina Feigeho ve filmové sérii o Spider-Manovi. Zklamalo nás to, ale respektujeme rozhodnutí společnosti Disney o tom, že Feige již nebude producentem dalšího hraného filmu se Spider-Manem. Doufáme, že by se to mohlo v budoucnu změnit, ale se vší prací , kterou má ve společnosti Disney, nemá čas dále pracovat na značce, která společnosti Disney nepatří,“ napsala společnost Sony na svůj Twitter. 

Přitom ještě nedávno se spekulovalo o tom, že Disney/Marvel má v přípravě hned dva další filmy s pavoučím superhrdinou. Zatím není jasné, co s projekty bude dál, ale fanoušci jsou pochopitelně jako na trní. Není známo ani to, zda je to konec pro herce Toma Hollanda v této úloze. 

Kdo vlastní koho?

Podobná situace s distribucí práv na komiksové postavy byla například i v případě X-menů nebo Fantastické čtyřky. Ačkoliv ti jsou jako postavy také pod komiksovým nakladatelstvím Marvel, práva na jejich filmové zpracování vlastní studio 20th Century Fox. To bylo ale v březnu letošního roku zakoupeno společností Disney a tak se i X-Meni nebo Fantastická čtyřka mohou v budoucnu případně zařadit do filmového univerza Marvelu. 

Společnost Universal Pictures zase vlastní práva například na postavy She-Hulk a Hulka. Postavu Hulka ale Universal Marvelu pronajímá. 

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...