Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Netradiční příběh z vlaku. Kytaristu Pink Floydů zažaloval skladatel znělky pro francouzské železnice

Kultura

  17:00
LONDÝN - David Gilmour použil znělku francouzských státních drah SNCF v jedné ze svých písní. Dostal se tím do problémů s jejím skladatelem, protože forma, v jaké ji použil, porušovala smlouvu.

„Neplánuji žádnou šílenost.“ Turné k nové desce Davida Gilmoura se nese v rozvážném duchu. Nejblíže České republice bude v červnu ve Vratislavi. foto: COLUMBIA

O kuriózním případu informoval francouzský web Télérama. Michaël Boumendil, skladatel znělky železnice SNCF, táhne k soudu kytaristu Davida Gilmoura ze slavné kapely Pink Floyd. 

Výjimečné setkání Pink Floyd na koncertu pro Live 8 - zleva David Gilmour,...
Pink Floyd v roce 1967

Gilmour slyšel čtyrtónovou vlakovou znělku v roce 2013, když byl zrovna v Provence. Říct, že se mu líbila, je slabé slovo. „Chce se mi zpívat a tančit,“ popsal své dojmy z ní v roce 2015 deníku Le Parisien

Boumendil si nejdříve myslel, že se jedná o vtip, když ho Gilmour oslovil s žádostí o spolupráci. Nakonec se ale oba dohodli a Gilmour znělku použil ve svém sólovém singlu Rattle that Lock. Boumendila uvedl jako spoluautora písně. 

Problém nastal v tom, že Gilmour nepoužil noty, jak se se skladatelem smluvně dohodl, ale přímo hotovou nahrávku, kterou ve svých vlacích pouští SNCF. Boumendil tedy žádá náhradu ve výši 450 tisíc eur (zhruba 11,5 milionu korun). 

Soud nejdříve skladatelovu stížnost označil za malichernou a odmítl se tím dále zabývat. Počátkem tohoto týdne se Boumendil proti rozsudku odvolal a podivný soudní spor tak poběží dál.