Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Nezdolný Jiří Suchý: Semafor uvede pět novinek

Kultura

  7:00
PRAHA - Divadlo Semafor muselo omezit nákladnější inscenace včetně slavné Kytice. Přesto chystá v nové sezóně pět premiér.

Jitka Molavcová a jiří Suchý na jevišti Divadla Semafor foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Sedm inscenací zmizelo kvůli nedostatku financí s novou sezonou z repertoáru pražského divadla Semafor. Podle jeho šéfa Jiřího Suchého však diváci ochuzeni nebudou, protože je do konce roku nahradí pět poněkud komornějších novinek. Všechny jsou z jeho autorské dílny. K první s názvem Kam se poděla Valerie?, jejíž premiéra se uskuteční 20. září, napsal hudbu rocker Michal Pavlíček.

"Máme od magistrátu slušný grant, který nám ale nestačí. Některé z našich her měly na jevišti i přes dvě desítky lidí, měsíčně potřebujeme na všechny platby 1,3 milionu korun. Abychom je dali dohromady, musela by vstupenka stát 800 korun, ale to by k nám zase nikdo nechodil," řekl Suchý na dnešním setkání s novináři.

Proto už nehrají ani úspěšnou Kytici s pětadvaceti účinkujícími a 14. září vstoupí do nové sezony 105. reprízou a zároveň derniérou podobně obsazená inscenace Lysistrata. Podle Suchého musí divadlo do jara 2013 ušetřit ještě tři miliony korun; pak by mělo dostat nový grant. Suchý věří, že komornějšími projekty se to podaří.

Hledání dcery po dvaceti letech

Bláznivá komedie Kam se poděla Valerie? se odehrává v ústavu pro hyperaktivní jedince, kam manželé Couvalovi v podání principála souboru a Jitky Molavcové odložili dceru. Po dvaceti letech si pro ni přijdou, avšak není k nalezení. V říjnu bude mít premiéru obnovená inscenace úspěšného textapealu Včera večer poštou ranní, v němž se bude Suchý probírat svou korespondencí s Janem Werichem, Jiřím Voskovcem, Milošem Formanem, Jiřím Šlitrem, Miroslavem Horníčkem a Milošem Kopeckým.

"Koncem října se na jevišti objeví minimalistická komedie Laura a Olivier: Reality show, v listopadu hudební komedie Rytíři z Blaníku a krasavice Lída odehrávající se v suterénní hospodě bájné hory, kde podle legendy vyčkávají rytíři, aby přišli českému národu v jeho slabé chvilce pomoci," uvedl Suchý. Adventní představení nazvané Opera Betlém bude podle něj více zaměřené na rodiny s dětmi. V lednu se na semaforském jevišti začne zkoušet hra Skleněné prkno, kterou kdysi minulý režim ještě v přípravách zakázal. V repertoáru zůstanou tři představení: Levandule, Mam'zelle Nitouche a Hodiny jdou pozpátku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!