Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nový sál kina Lucerna uvádí přehlídku filmů Ingmara Bergmana

Kultura

  12:00
Nedávno otevřený malý sál Lucerny byl původně určen pro soukromé projekce Miloše Havla, spolumajitele paláce Lucerna a zakladatele barrandovských ateliérů. Před pár dny byl po rekonstrukci slavnostně otevřen a nyní uvádí kolekci filmů těch velikána světového filmu, Ingmara Bergmana. Přehlídka proběhne od 13. do 22. ledna a uvede osm filmů.

Elrand Josephson a Liv Ullmann ve filmu Scény z manželského života. foto: Film Europe

Od pondělí 13. ledna do středy 22. ledna bude vždy ve večerních hodinách promítnut jeden z Bergmanových filmů z období od padesátých let až po léta osmdesátá.

ČTĚTE TAKÉ

Bergman získal za svá díla řadu prestižních filmových ocenění a nominací. Za tři z promítaných filmů byl Bergman nominován na Oscara (Lesní jahody, Podzimní sonáta a Fanny a Alexander; za svůj život byl na toto ocenění nominován ještě šestkrát), v Berlíně získal za Lesní jahody Zlatého medvěda, za Sedmou pečeť byl v Cannes nominován na Zlatou palmu, kterou si pak odnesl domů celkem sedmkrát (jednou i za Úsměvy letní noci).

Liv Ullmann ve filmu Podzimní sonáta.

Program Bergmanovy přehlídky:

13. 1., 20:00 - Léto s Monikou

14. 1., 20:00 - Úsměvy letní noci

16. 1., 19:30 - Sedmá pečeť

17. 1., 19:30 - Lesní jahody

19. 1., 19:30 - Persona

20. 1., 19:30 - Podzimní sonáta

21. 1., 19:00 - Scény z manželského života

22. 1., 19:00 - Fanny a Alexander

"Otevření nového kinosálu v centru Prahy je vskutku výjimečný čin, který my, jako distributor evropského nezávislého filmu, můžeme jen s povděkem kvitovat," uvádí k otevření kinosálu prezident Film Europe Media Company, Ivan Hronec, jehož společnost přehlídku Bergmanových dob připravila. "Nyní se nám i ostatním distributorům otevírá nová cesta k divákovi, kterému chceme, stejně jako kino Lucerna, přinášet to nejlepší ze současné filmové tvorby. Tím je také výjimečná přehlídka filmů mága světového filmu, Ingmara Bergmana. Pro zahájení provozu "malého" kinosálu Lucerny jsme vybrali osm z nejslavnějších Bergmanových děl," dodal Hronec.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!