Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Obsese, šílenství, apokalypsa. Maskovaná skupina The Residents vystoupí v únoru v Praze

USA

  17:00
Americká skupina The Residents, jejíž členové od vzniku kapely skrývají pod maskami svoji identitu, vystoupí 5. února příštího roku v Praze. Představí nový program s názvem Shadowland (Země stínů). The Residents tím dovrší trilogii Randy, Chuck & Bob započatou v roce 2010 programem The Talking Light a pokračující v roce 2013 představením Wonder of Weird.

Z nové šou kapely The Residents - Shadowland foto: Reprofoto

„Skupina se v Shadowland prostřednictvím hudby, videa a performance zabývá fenoménem narození, znovuzrození a reinkarnace a zážitky blízkými smrti,“ uvedl a pořadatele Romek Hanzlík.

Program Shadowland měl premiéru v USA letos v březnu. Tisk i fanoušci ho okamžitě pasovali na nejlepší show The Residents v celé jejich historii. „Obsese, šílenství ani apokalypsa nikdy nezněly lépe,“ konstatovali sami The Residents.

The Residents jsou respektovaným anonymním hudebně-výtvarným seskupením s přesahy do performance, divadla a videoartu. Celá jejich tvorba je založena na principu tajuplnosti a na důsledné anonymitě. Svou totožnost skrývají pod různými maskami, nejznámější je maska v podobě oční bulvy. V rámci svých vystoupení používají různé loutky a kostýmy.

The Residents

Daří se jim využívat všechna nová média. V hudební oblasti jsou průkopníky práce s nahrávacím studiem jako hudebním nástrojem. Již v roce 1994 ve spolupráci s The Voyager Company vydali první interaktivní CD-ROM Freak Show. The Residents se proslavili svým experimentálním a inovátorským přístupem. Pohybují se na pomezí klasické hudby, avantgardy a moderního divadelního umění. Jejich tvorba je součástí expozic světových muzeí včetně Muzea současného umění v Los Angeles.

„Kapela požírá a přetváří svou klasickou tvorbu jako hladový kůň vdechující slámu za plného trysku,“ podotkl ke koncertní podobě zpěvák a frontman Randy.

V Praze se The Residents představili před dvěma lety v Paláci Akropolis, kde oslavili 40 let na scéně. Jejich tvorba ovlivnila mnoho českých umělců. Do blízkého kontaktu se s nimi dostala skupina Už jsme doma, která je v roce 1992 navštívila v jejich studiu. Vzájemné sympatie vyústily ve spolupráci na představení The Freak Show. Přesto prý čeští hudebníci nemohou potvrdit, zda se setkali přímo s členy skupiny, nebo pouze figuranty.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...