Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bono zrušil koncert, Spielberg premiéru, Madonna vyzvala k lásce. Umělci reagují na pařížské útoky

Kultura

  12:40
Hudebníci i filmaři z celého světa vyjadřují soucit a solidaritu s lidmi postiženými teroristickými útoky, které se v pátek 13. listopadu večer odehrály ve francouzské metropoli. Své víkendové koncerty zrušily kapely U2, Foo Fighters i Coldplay. Odloženo bylo i několik filmových premiér včetně filmu Made in France (Vyrobeno ve Francii), který pojednával o teroristickém útoku na Paříž. Francouzskou premiéru svého filmu Bridge of Spies (Most špiónů) z období studené války odložil také Steven Spielberg.

Emotivní řeč zpěvačky Madonny během jejího vystoupení ve Stockholmu. foto: YouTubeReprofoto

Jednou z prvních – a nejviditelnějších – reakcí na teroristické útoky v Paříži byla reakce skupiny U2 a jejího lídra Bona Voxe. Irská skupina zrušila v reakci na aktuální události své sobotní a nedělní pařížské koncerty v rámci svého turné a všichni členové kapely – kytarista The Edge, bubeník Larry Mullen Jr. a kytarista Adam Clayton v sobotu položili květiny k pomníku obětí v centru Paříže. Hned v sobotu ráno kapela vydala prohlášení, ve kterém oznámila, že nejbližší koncerty odkládá na „vhodnou dobu“. „Naše srdce jsou se všemi oběťmi a jejich rodinami,“ zaznělo v prohlášení. „Jsme zničeni ztrátou životů na koncertě Eagles od Death Metal a naše myšlenky a modlitby jsou s kapelou a jejich fanoušky. A doufáme a modlíme se, aby všichni naši fanoušci v Paříži byli v pořádku“.

„Myslím, že role U2 je hrát a nemůžu se dočkat, až se vrátíme zpět do Paříže a zahrajeme. Tihle lidí nám nebudou určovat, co máme dělat. Nebudou za nás organizovat naše životy,“ prohlásil Bono v rozhovoru pro RTÉ2fm radio.

U2 ale nejsou jediní hudebníci, kteří přerušili svůj program. Sobotní koncert v Bercy aréně zrušila také kapela Foo Fighters. „Ve světle tohoto nesmyslného násilí, uzavírání hranic a mezinárodního smutku nemůžeme právě teď pokračovat v turné. Jinak to říct nelze. Je to šílené. Naše myšlenky a modlitby jsou s každým, kdo byl zraněn nebo kdo ztratil své blízké,“ napsala kapela na svém Facebooku.

Své vystoupení v Los Angeles, které mělo být vysíláno jako online stream, zrušila ještě v pátek kapela Coldplay. Aby nepřišli zkrátka fanoušci přímo na místě, slíbila kapela zahrát krátký set, přenos byl ale odložen. Vystoupení zrušila i britská skupina Motörhead, která měla v neděli večer vystoupit v hale Zénith.

Madonna: Jenom láska může změnit svět

Velmi osobní reakci na brutální akci přinesla zpěvačka Madonna, která přerušila svůj sobotní koncert ve Stockoholmu téměř desetiminutovou emotivní řečí. „Musíme si uvědomit tu tragédii. Zabíjení, vraždění, atentáty a nesmyslné ukončení životů, ke kterému došlo minulou noc v Paříži... Je opravdu těžké dotáhnout do konce tuhle šou, protože v mnoha ohledem se cítím rozervaná. Proč tady tancuju a bavím se, když lidé pláčou nad ztrátou svých blízkých?“, zaznělo během jejího proslovu.

Původně chtěla Madonna turné přerušit, ale usoudila, že je to přesně to, co teroristé chtějí. „Nedovolíme jim, aby nás umlčeli. V jednotě je síla, a já věřím, že ve světě je víc dobra než teroru, chaosu, bolesti a nesmyslného násilí. Jsme tady, abychom to dokázali. Tenhle svět nezměníme, pokud se nezměníme sami. Nejde o to, jakého zvolíme prezidenta, ale o to, jak se chováme k sobě navzájem. Ke každé lidské bytosti se musíme chovat s respektem, to je jediný způsob, jak můžeme změnit svět. Jen láska může změnit svět, ale je těžké milovat bezpodmínečně a je těžké milovat to, co neznáme a čemu nerozumíme. Ale musíme, protože jinak bude tohle pokračovat dál a dál navždycky,“ prohlásila Madonna ve svém vystoupení, v jehož závěru vyzvala účastníky koncertu ke chvíli ticha. Poté zazpívala píseň Like A Prayer, kterou věnovala Paříži.

Film o útoku na Paříž odložil premiéru

Na nedávné události zareagovala také filmařská komunita a také pařížská kina, která v sobotu přerušila svůj provoz. Odloženo bylo několik plánovaných premiér. Jednou z nich byl snímek režiséra Nicolas Boukhrief, který byl naplánován na příští středu.

Plakát k filmu Made in France.

Made in France (Vyrobeno ve Francii) je snímek o francouzském novináři muslimského původu, který se infiltruje mezi džihádistickou síť v Paříži s cílem přijít na plán teroristického útoku na Paříž. Hned v sobotu ráno byly z pařížského metra odstraněny také provokativní plakáty k filmu, na kterých je vyobrazena Eiffelova věž jako puška. Premiéra byla odložena už podruhé, poprvé to bylo v souvislosti s útokem na pařížskou redakci časopisu Charlie Hebdo letos v lednu.

Zrušena byla také víkendová premiéra filmu Jane Got a Gun (Jane má zbraň) v hlavní roli s americkou herečkou žijící v Paříži Natalií Portmanovou. Premiéra filmu, ve kterém hraje také Ewan McGregor, by se měla konat v pondělí 16. listopadu.

Další z filmů, jejich premiéra byla odložena, byl snímek Bridge of Spies (Most špiónů) režiséra Stevena Spielberga. V době útoku byl Spielberg právě na cestě z Berlína do Paříže, kde se měla v neděli konat premiéra. „Vzhledem k tragédii v Paříži jsme zrušili všechny plánované akce,“ prohlásila produkce filmu. Ve snímku natočeném podle skutečných událostí z období studené války hraje jednu z hlavních rolí Tom Hanks.

Reaguje i tuzemská hudební scéna
Teroristický útok v Paříži vyvolal ohlas i na tuzemské hudební scéně. Tragédie otřásla například i muzikanty, kteří v neděli ve Zlíně vystoupili na zimní mutaci metalového festivalu Masters of Rock. „Je to strašné. Seděl jsem na hotelu se skupinou Stratovarius (headliner festivalu z Finska). Byli o to zděšenější, že v této (pařížské) hale v minulosti sami několikrát hráli,“ řekl ČTK ředitel pořádající agentury Pragokoncert Jiří Daron.

„To, že byl spáchán tak brutální čin na naprosto nevinných lidech je samozřejmě zcela neomluvitelné. A nezáleží, z jakých pohnutek byl spáchán. Rodiče přišli o své děti, které šly za zábavou a při ní zemřely. Byli úmyslně zabiti. To je naprosto šílená situace,“ řekl ČTK Vilém Čok. V rozhovorech tento hudebník již dlouho vyjadřuje kritický postoj vůči vstřícnému přístupu k běžencům, míní totiž, že „teroristé jsou rozeseti všude“. V otázce přístupu k uprchlíkům se Čok zcela rozchází se svým spoluhráčem z kapely Pražský výběr Michaelem Kocábem. „Nechci abyste si mysleli že šířím paniku, České republiky se terorismus v takovéto podobě zatím nedotkl. Jen zatím, vše se může rychle zhoršit,“ prohlásil Čok.

Napříč sociálními sítěmi se záhy po zveřejnění prvních zpráv o útoku na návštěvníky koncertu začaly objevovat vzkazy muzikantů. „Doufám, že bude učiněno spravedlnosti zadost. Kvůli těm, kteří zemřeli nebo byli zraněni,“ napsal Corey Taylor z americké kapely Slipknot, která příští rok vystoupí v Česku. „Zatímco jsme hráli, lidé v Paříži znovu umírali,“ konstatoval na svém Facebooku americký zpěvák české punkové kapely Pipes and Pints Mike Syco.

Autoři: ,

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...