Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Operní sezona v Národním startuje Verdi festivalem

Kultura

  17:00
PRAHA - Do 2. září mohou diváci zhlédnout opery La traviata, Aida, Rigoletto, Otello, Trubadúr a Nabucco.

La traviata v nastudování Státní opery foto: Státní opera - Národní divadlo, František Ortmann

Opera o třech dějstvích La traviata, kterou na námět románu Alexandra Dumase mladšího Dáma s kaméliemi zkomponoval Giuseppe Verdi, dnes v rámci Verdi festivalu zahajuje sezonu 2012/2013 v Opeře Národního divadla.

Dirigentem představení je italský dirigent Enrico Dovico, který byl pověřen hudebním nastudováním populární inscenace ve Státní opeře v roce 2006. Symbolicky tak dočasně uzavře její uvádění. Opera ND si pro nadcházející sezonu na repertoáru totiž nechává pouze La traviatu v režii Jany Kališové na scéně Národního divadla.

Do 2. září mohou diváci vedle La traviaty zhlédnout opery Aida, Rigoletto, Otello, Trubadúr a Nabucco s účastí domácích i zahraničních hostů. S dirigentskou taktovkou se představí Hilary Griffiths, Jan-Latham Koenig, Heiko Mathias Förster nebo nový šéfdirigent Opery ND Jaroslav Kyzlink.

Opery ve dvou provedeních

Festival se koná od roku 1992, letos poprvé od transformace pražských divadelních scén. Bývalá Státní opera, která festival zaštiťovala, je od 1. ledna součástí Národního divadla.

Až v této sezoně se podle vedení ND transformace projeví na fungování nové podoby baletního a operního souboru. Postupná transformace by podle plánu měla skončit v roce 2015. Některé opery se budou v této sezoně uvádět ve dvou provedeních - konkrétně Carmen, Rusalka a Kouzelná flétna. V případě Kouzelné flétny je opera uváděna nejen ve dvou režijních pohledech, ale také dvojjazyčně - ve Stavovském divadle česky a ve Státní opeře německy. Z programu ND zmizí duplicitní inscenace Tosky a Aidy.

Autor: