Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Rusku vyšla černá listina inscenací. Na prvním místě je Puškin

Kultura

  15:00
MOSKVA - Nedávný zákaz kontroverzní inscenace klasické opery Richarda Wagnera Tannhäuser v Novosibirsku vyvolal v Rusku tažení za návrat k tradičním kulturním hodnotám, které vyústilo v tvrdé útoky na moderní ztvárnění děl tradičního ruského repertoáru.

Lidé protestují proti opeře. foto: ČTK

Do čela volání po návratu ke klasické „vlastenecké“ interpretaci se postavil státní Ústav pro kulturní dědictví, oznámil moskevský rozhlas.

Rusko pobouřila operní inscenace, zobrazující Ježíše jako erotického hrdinu

Soubor novosibirské opery se v minulých týdnech dostal pod palbu kritiků za způsob, jakým zasadil do reálií moderní doby Wagnerovu romantickou operu. Režisér Timofej Kuljabin pojal osobu Ježíše Krista jako hrdinu erotického filmu, jehož režisérem se stal Tannhäuser jako hlavní hrdina opery. Po několika soudních žalobách nakonec ruské ministerstvo kultury odvolalo z funkce ředitele novosibirské opery a opera sama byla stažena z repertoáru.

Do útoku se pak podle moskevského rozhlasu pustili obhájci tradičních kulturních hodnot. Expertní tým Ústavu pro kulturní dědictví sestavil seznam nastudování klasických oper, která jsou údajně urážlivá a nepřípustná.

Na černé listině se ocitly zejména modernizované inscenace Alexandra Sergejeviče Puškina Boris Godunov, Ruslan a Ludmila a Evžen Oněgin. Puškinův odkaz je v nich zneuctěn a stát finanční podporou tvůrců „páchá kulturní sebevraždu“, uvádí komise expertů.

Rusko pobouřila kontroverzní inscenace opery. Na pomoc už kráčí Putin, zatím pouze na transparentu.

Na seznamu hříšníků a nactiutrhačů se nyní kromě Kuljabina ocitli i režiséři Konstantin Bogomolov, Dmitrij Čerňakov a Rimas Tuminas. Jejich přístup k Puškinově tvorbě je prý „totálně cynický“, ignoruje roli lidových mas v ruských dějinách, nemá nic společného s předlohou a vyvolává v divácích pocity studu a trapnosti.

Ministerstvo kultury by mělo cíleně sponzorovat jen takové inscenace, které se nepříčí tradicím a podporují správnou výchovu mládeže, uvádí se ve zprávě Ústavu pro kulturní dědictví.

Podle informací ruského tisku mají ale moderní inscenační postupy i své vlivné stoupence. Za režiséra Kuljabina a jeho nastudování Tannhäusera se postavily přední osobnosti ruské dramatické tvorby, mezi nimi například Oleg Tabakov, Mark Zacharov nebo ředitel moskevského Velkého divadla Vladimir Urin. Ten Kuljabinovi vzkázal, že na jevišti hlavní ruské scény může inscenovat jakýkoli kus podle svého vlastního uvážení.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!