Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zemřela operní pěvkyně a pedagožka Marta Boháčová. Bylo jí 78 let

Lidé

  13:47
PRAHA - V noci na úterý zemřela ve věku 78 let operní pěvkyně a pedagožka Marta Boháčová. Byla mimo jiné členkou opery pražského Národního divadla, kde působila do roku 1991. O úmrtí informoval její syn, prezident Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov Jaromír Boháč. Místo a datum posledního rozloučení budou oznámeny později.

Operní pěvkyně Marta Boháčová zemřela ve věku 78 let. Snímek pochází z roku 1972. foto: ČTK

Marta Boháčová se narodila v Brně. V letech 1958 až 1963 působila v Pěveckém sboru Československého rozhlasu, v roce 1965 absolvovala HAMU u Přemysla Kočího. Zpěv dále studovala v Bratislavě, ve Vídni a v Palermu na pěveckém institutu při divadle Teatro Massimo. V roce 1970 nastoupila jako sólistka opery pražského Národního divadla, kde působila do roku 1991.

ČTĚTE TAKÉ:

Její repertoár byl široký, od koloraturních rolí (Královna noci, Rosina, Oscar, Norina) až po role lyrické (Zuzanka, Zerlina, Musetta, Liu, Micaela nebo Mimi). Intenzivně se věnovala koncertní činnosti, často vystupovala i v zahraničí. Spolupracovala s rozhlasem, televizí a s vydavatelstvím Supraphon. Její pěvecké i herecké umění je zdokumentováno v řadě televizních inscenací. Působila jako docentka na pražské HAMU, sólový zpěv vyučovala rovněž na Pražské konzervatoři a na Vysoké hudební škole ve Frankfurtu nad Mohanem. Vychovala řadu operních sólistek a její žačky jsou laureátkami mezinárodních pěveckých soutěží. Byla manželkou skladatele Josefa Boháče (1929-2006).

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...