Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Zemřel americký režisér Peter Bogdanovich. Proslul jako představitel Nového Hollywoodu

Peter Bogdanovich foto: Getty images

Ve věku dvaaosmdesáti let zemřel ve čtvrtek ráno v Los Angeles ve svém domě Peter Bogdanovich. O úmrtí umělce informovaly mimo jiné agentura AP a časopis The Hollywood Reporter s odvoláním na jeho dceru Antoniu Bogdanovichovou. Bogdanovich proslul počátkem 70. let jako jeden z představitelů takzvaného Nového Hollywoodu.
  21:00

Peter Bogdanovich se narodil v roce 1939 v americkém státě New York, jeho otcem byl srbský malíř. Ve 12 letech si začal vést kartotéku svých názorů na každý film, který viděl, připomněl The Hollywood Reporter. V 16 letech studoval herectví u legendární Stelly Adlerové. Začínal jako filmový novinář a kritik, nakonec se stal filmovým režisérem.

Od počátku byl považován za režiséra s výrazným autorským rukopisem, píše AP. Publikum i kritiku Bogdanovich nadchl melancholickým černobílým snímkem Poslední představení z roku 1971, jenž získal osm nominací na prestižní cenu Oscar, z nichž dvě i získal (za vedlejší herecké role). O dva roky později natočil Papírový měsíc, chválu sklidila také adaptace románu Henryho Jamese Daisy Millerová v roce 1974.

Později se o něj začal zajímat i bulvární tisk, a to kvůli aféře s modelkou a herečkou Dorothy Strattenovou, s níž natáčel film A všichni se smáli (1981). Strattenová byla vdaná a její manžel ji i sebe zabil. A v roce 1988 si Bogdanovich vzal Dorothyinu dvacetiletou sestru Louise, s níž chodil od jejích 14 let. Známá byla rovněž jeho aféra s herečkou Cybill Shepherdovou, když byl ještě ženatý s Polly Plattovou, připomíná AP.

Bogdanovich má za sebou i hereckou kariéru. Mimo jiné si zahrál malou roli ve filmu Quentina Tarantina Kill Bill.

„Je to šok. Jsem zničený. Byl to úžasný a skvělý umělec,“ reagoval ve čtvrtek na zprávu o Bogdanovichově úmrtí režisér Francis Ford Coppola. „Nikdy nezapomenu na premiéru Posledního představení. Pamatuji si, jak na konci diváci kolem mě vyskočili a propukl potlesk, který trval klidně 15 minut (..) Ať si navždy užívá vzrušení našeho potlesku,“ dodal.

Autoři: ,