Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

POHODA POPRVÉ: Fantastická PJ Harvey přivedla na pódium partu funebráků

Kultura

  11:32
TRENČÍN - První večer dvacátého ročníku festivalu Pohoda v Trenčíně měla plně v režii britská rocková písničkářka PJ Harvey. Festival zahájil Milan Lasica a půdu hlavní hvězdě večera a asi i celého festivalu rozehřáli Gogol Bordello.

Festival Pohoda, Trenčín 7. července 2016 (PJ Harvey) foto: Pohoda/Gabriela Zigová

Milan Lasica s orchestrem Bratislava Hot Serenaders je jistou obdobou našich Melody Makers s Ondřejem Havelkou: hrají také převážně meziválečné šlágry. Slovenská varianta populární hudby této doby má ovšem svá specifika: je v ní výrazně přítomno tango a je snad ještě sladkobolnější než česká. Milan Lasica se svým lehkým melancholickým humorem, nadhledem a pohotovostí je ovšem ideálním interpretem takového repertoáru a když přidá ještě vlastní písničku o ztrátě paměti s lehkým erotickým podtextem, má i rockové publikum zcela „na lopatě“.

Festival Pohoda, Trenčín 7. července 2016 (Milan Lasica)

Američtí imigranti z východní Evropy, zčásti Romové, na publikum vytahují úplně jiné prostředky. Sice možná „humpoláčtější“ a prvoplánovější, ale rozhodně neméně funkční. Prostě lidi roztancovávají cikánskými a balkánskými rytmy. Do půl těla svlečený Eugene Hütz dělá na pozadí nápisu Gypsy Punks velmi extrovertní show a kapela bezesporu skvěle šlape. Člověk si vlastně ani neuvědomí, že je jedna písnička jako druhá, což platí i o jejich albech.

Festival Pohoda, Trenčín 7. července 2016 (Gogol Bordello)

Potemnělý cirkus PJ Harvey

PJ Harvey nakráčela na pódium uprostřed zástupu „svátečně“ oděných hudebníků za pohodového rytmu velkého bubnu a virblu. Připomínali pohřební průvod jakéhosi tajného bratrstva. Kterým ale tohle desetičlenné společenství konec konců je. Jedná se vlastně o svérázný all-stars band, jehož valná část členů se ostatně podílela už na nahrávání alba The Hope Six Demolition Project. Kromě obou zpěvaččiných dlouholetých „pravých rukou“ Johna Parishe a Micka Harveyho tedy mimo jiné kytaristé James Johnston (Gallon Drunk, Nick Cave) a Alain Johannes (mj. Queens of the Stone Age) anebo Terry Edwards, jehož barytonsaxofon je klíčovou složkou instrumentace celého koncertu.

To, v čem je současná sestava PJ Harvey naprosto unikátní, je syrový a přitom zcela originální zvuk, mísící hluboké tóny barytonsaxofonu a basklarinetu, několika druhů kytar (elektrických, resofonických nebo tzv. cigar boxů), prazvláštních vintage elektronických zvuků melotronu a dalších kláves, a hutných, jednoduše vedených, ale neslýchaně hypnotických perkusí. Všechny střípky, samy o sobě většinou vlastně velmi jednoduché, jsou poskládány s mistrovským rukopisem.

Festival Pohoda, Trenčín 7. července 2016 (PJ Harvey)

Součástí kapely není standardní bicí souprava a na celém spodku se podílejí v první řadě dva perkusisté, ale když je třeba, připojí se i další členové bandu, byť třeba jenom tleskáním. Ostatně, každý z hudebníků je tady multiinstrumentalista, a tak třeba Johnston občas bere do ruky housle nebo brnká na baskytaru, kterou občas předá Harveymu, který si k ní odskočí od kláves či kytary.

A navíc všichni muzikanti zpívají, což musela být vstupenka do tohoto projektu, neboť hned v několika písničkách nové desky PJ Harvey je použito principu „zvolání a odpovědi“, převzatého z afroamerické hudby. Případně autonomních sborových partů jako je citace spirituálu Wade in the Water v jedné z nejpůsobivějších nových písní PJ Harvey River Anacostia, kterou před jedním jediným přídavkem skončil základní koncertní set.

Ten obsahoval sedmnáct položek. Zaznělo celé album The Hope Six Demolition Project, tři písničky z předchozího Let England Shake a ojedinělé výlety ke staršímu repertoáru, které ovšem zaranžováním pro současnou kapelu dokonale zapadly do celého konceptu.

Festival Pohoda, Trenčín 7. července 2016 (PJ Harvey)
Festival Pohoda, Trenčín 7. července 2016 (PJ Harvey)

PJ Harvey svému potemnělému, ale rozhodně ne depresivnímu cirkusu pevně vládne skvělým zpěvem. A konec konců i zjevem. Mezi hudebníky věkové kategorie padesát plus ve svátečních oblecích je ve svém dlouhém sáčku a kožené minisukni sahající výše než vysoko, která jako přidanou hodnotu pro pány v hledišti odhaluje její stále perfektní postavu, skutečným květem mezi bodláčím. Samozřejmě také se skrytými ostny.

Čtvrtek byl na Pohodě se svými pouhými třemi koncertními bloky na jediné scéně vlastně jakýmsi aklimatizačním večírkem. Přesto je po koncertě PJ Harvey jasné, že už na začátku jsme byli přítomni jednomu z vrcholů festivalu. Což samozřejmě neznamená, že se není nač těšit. V pátek jsou na programu mimo jiné The Vaccines, Sigur Rós nebo Mbongwana Star.

Autor: