Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pohřeb lídra Motörhead Lemmyho Kilmistera bude přenášen na YouTube

Kultura

  12:45
Poslední rozloučení se zakladatelem skupiny Motörhead Lemmym Kilmisterem, který náhle zemřel v pondělí 28. prosince, bude v sobotu 9. ledna k vidění v přímém přenosu na internetu. Oznámila to kapela na své Facebookové stránce.

Ian 'Lemmy' Kilmister, zpěvák kapely Motörhead. foto: Ladislav Němec, MAFRA

Rozloučení proběhne na hřbitově Forest Lawn Memorial Cemetery v Hollywoodu, přenos začne ve 23.30 středoevropského času. Akce se uskuteční na přání rodiny i kapely, které respektují touhu fanoušků být svému oblíbenci nablízku i v poslední chvíli. Protože prostor hřbitova je omezený, rozhodli se pro tuto cestu.

„Můžete jít do svého oblíbeného baru nebo oblíbeného klubu, jen se ujistěte, že máte přístup k internetu, a můžete být s námi,“ píše kapela na svém Facebooku. „Nebo jen pozvěte kamarády a můžete Lemmyho život oslavit doma.“ Fanoušci mohou také posílat květiny nebo přispět Lemmyho jménem na nadaci The Ronnie James Dio Stand Up and Shout Cancer Fund podporující výzkum rakoviny a její prevence. Nadace byla založena k poctě zpěváka Ronnieho Jamese Dia, který zemřel na rakovinu žaludku.

Divoká jízda fanouška Beatles

Nositel charakteristických licousů a majitel náležitě chraplavého hlasu byl jediným stálým členem Motörhead od vzniku kapely v roce 1975 až do současnosti a přes bouřlivý životní styl sloužil jako vzor rockové trvanlivosti a kmotr žánrů thrash a speed metal.

Samozřejmě se podílel na všech dvaadvaceti albech Motörhead včetně těch nejlepších jako Overkill (1979), Ace of Spades (1980) nebo Iron Fist (1982), přičemž poslední Bad Magic vyšlo letos v srpnu. V roce 2005 získali Motörhead Grammy za nejlepší metalový výkon s nahrávkou převzaté písně Whiplash od Metalliky.

Narodil se na Štědrý den roku 1945 se jménem Ian Fraser Kilmister ve městě Stoke-on-Trent v hrabství Staffordshire jako syn kaplana u letectva a knihovnice. Dětství strávil s rozvedenou matkou ve Walesu. V šestnácti se šel podívat do liverpoolského klubu Cavern na Beatles a zážitek rozhodl o jeho dalším životě. Podle jejich prvního alba se naučil na kytaru. Zprvu jezdil v roli bedňáka s Jimim Hendrixem a The Nice, pak prošel různými lokálními formacemi, z nichž byli nejzajímavější The Rockin’ Vickers, mimo jiné i proto, že šlo o vůbec první anglickou kapelu, která koncertovala v tehdejší Jugoslávii. Na tři roky se přidal k psychedelické formaci Hawkwind a nazpíval její největší hit Silver Machine, ale vyhodili ho z ní, protože nezvládal drogy a pět dnů v Ontariu strávil ve vězení pro přechovávání kokainu.

Svou novou skupinu pojmenoval podle písně, kterou napsal ještě v předchozím působišti. Ve slangu název Motörhead znamená motorkáře, který to zkrátka rád pořádně rozpálí. Netřeba dvakrát zdůrazňovat (anebo ano a zjihle), co tehdy, ve druhé polovině sedmdesátých let a dál, vedle punku nelítostná metalová muzika znamenala pro naši mládež, kterou stěží mohly oslovit Písničky pro Hvězdu nebo Děčínská kotva. Ať se přihlásí obětavé maminky, které svým vzpurným synům vyšívaly na džínové bundy nápisy Deep Purple, Judas Priest, Black Sabbath nebo právě Motörhead!

Poprvé k nám dorazili ve svobodných poměrech v roce 1993, před jedenácti lety hráli na trutnovském Open Air festivalu, pak i v Brně nebo na akci Brutal Assault. V červenci jsme je ještě mohli zažít na plzeňském festivalu Rock for People Europe, v únoru měli vystoupit s kolegy Saxona Girlschool v karlínském Foru.

Lemmy se nikdy neoženil, měl však syna Paula z jistého dávného vztahu a chlubil se, že mu ložem prošla nejméně tisícovka žen. K jeho prazvláštním koníčkům patřilo sbírání nacistických relikvií, třebaže vždycky odmítal jakékoliv sympatie k tomuto zrůdnému hnutí.

Kvůli Lemmyho zdravotním problémům s cukrovkou a se srdeční arytmií sestava v minulých letech oslabila činnost a Lemmy s černým humorem přiznal, že musel přejít od oblíbeného Jacka Danielse s colou ke zdravější alternativě, kterou podle něj představoval pomerančový džus s vodkou.

Frontmana Motörhead na věčnost předešel 11. listopadu jednašedesátiletý bubeník Phil Taylor, který zde působil v období 1975–1984 a 1987–1992.

Pokud pozůstalí členové skupiny doporučují na své facebookové stránce, aby fanoušci na počest „vosolili Lemmyho nahrávky a dali si jednoho nebo víc panáků“, dozajista se tak pár dnů před Silvestrem po celém světě stane.

Jan Rejžek, LN 30.12. 2015

Ve stejnou dobu jako pohřeb bude probíhat také celodenní oslava k poctě Lemmyho, konaná v losangeleském baru Rainbow a jeho okolí. Hudebníkova oblíbená nálevna původně plánovala menší akci, kvůli obrovskému zájmu byla ale oslava rozšířena na další podniky v okolí. Pro fanoušky budou otevřeny kluby Roxy a Whisky, zatímco bar Rainbow bude vyhrazen pro soukromou akci.

Lemmy Kilmister zemřel na agresivní formu rakoviny 28. prosince 2015, jen pár dní po svých 70. narozeninách, které oslavil na Štědrý den. Rockerova smrt vyvolala záplavu projevů smutku mezi početnými fanoušky i osobnostmi hudebního světa jako například Ozzy Osbourne, Alice Cooper, Tom Morrelo, členové kapely Metallica a další.

„Byl jediný svého druhu v rock ́n ́rollu,“ prohlásil Alice Cooper. „Byl inovativní, věrný svému umění a stále významný, i když se o to, jeslti je významný, vůbec nestaral,“ napsal Cooper ve svém prohlášení. „Byl vždycky kreativní, redefinoval roli basové kytary v hard rocku. A mimo pódium to byl skvost. Nenapadá mě nikdo, kdo Lemmyho nezbožňoval. Byl to výjimečný charakter a bude mi opravdu hodně chybět,“ dodal Cooper.

Svou účast vyjádřili i členové kapely Metallica. „ Lemmy, jsi jeden z hlavních důvodů, proč kapela existuje. Jsme ti navždy vděční za veškerou inspiraci,“ napsala kapela na svém Facebooku.

„Jsem rád, že jsme spolu mohli poslední dobou strávit nějaký čas,“ řekl časopisu Rolling Stone basista skupiny Metallica Robert Trujillo. „Byl to nejpohodovější, nejchytřejší a nejzábavnější chlapík, kterého jsem kdy potkal. R.I.P Lemmy! Zabila ho smrt, ale rock ́n ́roll ho udělal nesmrtelným.“

Ian 'Lemmy' Kilmister, zpěvák kapely Motörhead.
Ve věku 70 let zemřel na rakovinu frontman legendární britské skupiny Motörhead...

Lemmyho hlášky a citáty podle časopisu Rolling Stone

 • Jestli si myslíte, že jste na rock ́n ́roll příliš staří, tak jste.
 • Pokud fakt chcete být zatracená rocková hvězda, tak jí buďte. Lidi nechtějí na pódiu vidět chlapíka od vedle, chtějí vidět stvoření z jiné planety.
 • Ničeho nelituju. Pozdní lítost nemá žádný smysl. Už jste to udělali, ne? Žili jste svůj život. Nemá význam přát si, abyste ho mohli změnit.
 • Smrt je nevyhnutelná, ne? V mém věku si jí začnete víc uvědomovat. Jsem na ní připravený. Až půjdu, chci odejít při tom, co dělám nejlíp. Kdybych umřel zítra, nemůžu si stěžovat. Bylo to dobré.
Autor: