Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Polanski dostal na Berlinale cenu pro nejlepšího režiséra

Asie

  20:46
BERLÍN - Cenu pro nejlepšího režiséra dostal na Berlinale Roman Polanski za politický thriller The Ghost Writer. Převzít si ji však nemohl kvůli domácímu vězení ve Švýcarsku. Zlatého medvěda pro nejlepší film 60. ročníku filmového festivalu získal turecký snímek Bal (Med).

Cena pro Romana Polanskiho foto: Reuters

Vítězný snímek Bal je závěrečným dílem trilogie režiséra Samiha Kaplanoglua. Poeticky líčí dětství malého chlapce v odlehlé části Turecka.

Jako nejlepší režisér byl Stříbrným medvědem oceněn Roman Polanski za politický thriller The Ghost Writer. Nejnovější snímek oscarového režiséra měl na Berlinale světovou premiéru, které se však jeho tvůrce nemohl zúčastnit kvůli domácímu vězení ve Švýcarsku, kde čeká na rozhodnutí o vydání do USA kvůli sexuálnímu deliktu ze 70. let.

Dva Stříbrné medvědy získalo ruské drama Kak ja provjol etim letom (Jak jsem strávil tohle léto). O cenu pro nejlepšího herce se podělili jeho dva hlavní protagonisté Grigorij Dobrygin a Sergej Puskepalis, ocenění za výjimečný umělecký přínos si připsal kameraman tohoto snímku Pavel Kostomarov.

Dvě ceny si dnes večer odnesl také rumunský film Eu cand vreau sa fluier, fluier (Pokud budu chtít písknout, zapískám), kterého mezinárodní porota pod vedením režiséra Wernera Herzoga vyznamenala cenou Alfreda Bauera určenou pro hraný film, který otevírá nové perspektivy ve filmovém umění. Obdržel rovněž Velkou cenu poroty.

Stříbrného medvěda pro nejlepší herečku získala Japonka Šinobu Teradžimaová za hlavní roli v protiválečném filmu Caterpillar (Housenka). Do Asie putuje také cena za nejlepší scénář, který podle názoru jury mělo čínské rodinné drama Tchuan Jüan (Odděleně spolu).

Hřebejk dostal dvě nezávislé ceny
Český film Kawasakiho růže získal na letošním filmovém festivalu Berlinale dvě ceny nezávislých porot. Nejnovější film režiséra Jana Hřebejka, který líčí příběh rodiny uznávaného lékaře, konfrontované s odhalením jeho spolupráce s komunistickou tajnou policií.

Autoři: ,

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...