Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Porota Chalupeckého ceny vyhlásila finalisty dřív. Budou mít víc času na výstavu, říká ředitelka

Kultura

  6:00
Finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého pro mladé výtvarníky jsou pro rok 2016 Aleš Čermák, Katarína Hládeková, Anna Hulačová, Matyáš Chochola a Johana Střížková. Vítěz 27. ročníku prestižní tuzemské ceny bude vyhlášen v listopadu, předtím se finalisté představí na společné výstavě. Letos jsou finalisté vyhlášeni o několik měsíců dříve, než bylo zvykem.

Anna Hulačová, Romulus a Remus, kombinovana technika (beton, hlína, digitální tisk), 2x 65x50x40 cm, vlčice - 25x16x10 cm, foto Tomáš Hrůza, 2015 foto: Reprofoto

Finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého pro mladé výtvarníky jsou pro rok 2016 Aleš Čermák, Katarína Hládeková, Anna Hulačová, Matyáš Chochola a Johana Střížková. Vítěz 27. ročníku prestižní tuzemské ceny bude vyhlášen v listopadu, předtím se finalisté představí na společné výstavě. Letos jsou finalisté vyhlášeni o několik měsíců dříve, než bylo zvykem.

Pořadatelé, kteří pět jmen včera oznámili na tiskové konferenci, harmonogram soutěže prý mění proto, aby měli umělci více času pro přípravu projektů právě pro finálovou výstavu. Zatím poslední ještě trvá v Brně, kde byla v listopadu vyhlášena loňská laureátka ceny Barbora Kleinhamplová. V pořádání finálové výstavy a vyhlašování vítěze se v poslední době střídá Praha a Brno. Letošní předávání ceny se poprvé odehraje v koncepci loňských finalistů.

Anna Hulačová, Romulus a Remus, kombinovana technika (beton, hlína, digitální...
Aleš Čermák, Třetí lež, divadelní adaptace románu maďarské spisovatelky Agoty...

Mezinárodní porota 27. ročníku ceny opět vybírala z rekordního počtu přihlášených - svá portfolia zaslalo přes 90 mladých umělců. „Porota zvolila pětici umělců, kteří se vyjadřují k současnosti skrze nejrůznější umělecké postupy reprezentující mladou českou uměleckou scénu,“ uvedla předsedkyně poroty Holly Blocková, ředitelka The Bronx Museum of the Arts v New Yorku. Porota vybírala finalisty letošního ročníku zároveň s prací na výběru loňského vítěze. Člen poroty Marek Pokorný dnes připustil, že portfolia zaslaná do obou ročníků se do značné míry shodovala; přesto rozhodnutí organizátorů učinit finálový výběr na počátku roku vítá.

Finálová výstava ve Veletržním paláci naváže na tamní prezentaci, která ještě v těchto dnech rekapituluje 25 let trvání ceny v prostoru zvaném Korzo v přízemí. Lze do něj sice nahlédnout i z ulice, je však pravděpodobně menší než dříve pro stejné účely užívaný ochoz v patře paláce. Není zřejmé, proč NG vyčlenila tento prostor zrovna v době, kdy pořadatelé ceny chtějí dát autorům více času a prostoru pro prezentaci svých finálových projektů.

Aleš Čermák je ve finále letos podruhé, ostatní poprvé. Pracuje s textem a obrazem v nejširším slova smyslu, „zabývá se globalizovanými sociokulturními podmínkami a jejich vztahem k hybné síle jednotlivce nebo komunity“. Slovenská umělkyně Katarína Hládeková pracuje s objekty, instalacemi a fotografií a ústředním tématem její práce je model, zkoumá vztahy mezi realitou, modelem a jejich mentálním obrazem.

Anna Hulačová je podle poroty výjimečnou sochařkou, jejíž tvorba aktualizuje tradiční řemesla a do jazyka současného umění překládá inspiraci ze starých mytologií, východních kultur i českých lidových a křesťanských tradic.

Matyáš Chochola se pohybuje především v médiích instalace a performance, kombinuje současné symboly a jejich pradávné kořeny, techniky i tvůrčí přístupy.

Johana Střížková přesvědčila porotu subtilním a konceptuálně promyšleným přístupem k poetické výpovědi o věcech a dějích všedního dne a zdrženlivého prožívání tělesnosti.

Autor: