Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Poslední kniha Jo Nesba s detektivem Harrym Holem vyjde česky v dubnu

Kultura

  14:00
V dubnu vyjde v češtině desátý a zatím poslední případ Harryho Holea, nekonvenčního detektiva, kterého stvořil norský autor Jo Nesbo. Knihu s názvem Policie vydává nakladatelství Kniha Zlín, které je jeho exkluzivním tuzemským vydavatelem. Už v červenci se ale čtenáři mohou těšit na první díl diptychu Krev na sněhu, v němž je Nesbo zavede do podsvětí Osla 70. let 20. století.

Spisovatel Jo Nesbo. foto: Niklas R. Lello

Jo Nesbo patří k nejoblíbenějším autorům vlny severské krimi, která před několika lety zasáhla Evropu. Také v Česku má mnoho čtenářů, romány Lovci hlav, Nemesis a Pentagram se staly v Česku hity roku 2011, prodeje jeho knih přesahují desetitisícovou tuzemskou hranici bestselleru. „Celkově jsme prodali 350.000 kusů všech titulů Jo Nesba,“ řekla ČTK nakladatele Zlata Jílková. Prvních autorových titulů se podle ní prodávalo mezi 30.000 až 40.000 kusy v prvním roce prodeje, nejnovější knihy se již prodávají prvním rokem v počtu 40.000 až 50.000 kusů.

Drsná škola v norském stylu

„Detektivní romány jsou ve Skandinávii populární už od 70. let. Já je hodně četl, Seveřané jsou náruživí čtenáři,“ uvedl spisovatel při své návštěvě Prahy v roce 2012. Svérázného detektiva Harryho Holea stvořil v roce 1997, dnes ho znají čtenáři ve 140 zemích. „Hole je typ amerického detektiva drsné školy importovaný do Norska. A zároveň reprezentant norských mužů, i když ne typický, díky bohu,“ řekl novinářům s narážkou na Holeův alkoholismus.

Čtěte také:

Hlavním hrdinou úvodní knihy z připravovaného diptychu Krev na sněhu je nájemný vrah, který od svého zaměstnavatele dostane nečekaný a velmi specifický úkol a vypořádá se s ním po svém. V druhém dílu, který vyjde v listopadu, se čtenář dostane až na daleký sever Norska, do takřka opuštěných míst obydlených svéráznými, silně věřícími lidmi zvyklými prát se s přírodou. V hlavní roli bude opět muž, který byl kdysi také napojen na osloské podsvětí, ale teď před jeho chapadly utíká, naznačuje nakladatel.

Mezitím, v říjnu, se na pultech knihkupectví objeví ještě detektivní román Syn, který v mnohém připomíná klasické „harryholeovky“, například tím, že na scénu znovu přichází osloská kriminálka, byť s jiným hlavním vyšetřovatelem. Zápletka je ale stejně vrstevnatá a čtenář si může vyzkoušet, zda dokáže rozplést složitý případ tragicky zemřelého policisty a jeho syna. Ten na sebe výměnou za drogy bere cizí vinu a odpykává si tresty za činy, jež nespáchal, dokud nezjistí, že s jeho otcem bylo zřejmě všechno jinak.

Stáhněte si do své čtečky

Hned tři severské detektivky ze série Harry Hole ve formě e-knihy pořídíte za výhodnou cenu na Knihy.iDNES.cz.

 

Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...