Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nominace na Literu má 24 knih, cenu může získat Reiner či Kahuda

Kultura

  16:45
Čtyřiadvacet knih vydaných v loňském roce má nominace na ocenění v soutěži Magnesia Litera. V šesti kategoriích dnes pořadatelé oznámili po třech nominacích, na Literu za prózu je nominováno šest titulů. Je mezi nimi úspěšná publikace Martina Reinera o básníkovi Ivanu Blatném, která loni vyhrála tradiční anketu Kniha roku, nebo obsáhlý román Václava Kahudy Vítr, tma, přítomnost, který v anketě obsadil páté místo.

Spisovatel a vydavatel Martin Rainer. foto: ArchivMAFRA

Vítězové 14. ročníku knižních cen budou známi 14. dubna. Letošní novinkou je Cena Magnesia blog roku, která by měla zohlednit literární úroveň internetových blogů. Porota tvořená vítězi cen Magnesia Litera Petrou Soukupovou a Emilem Haklem a literárním kritikem a členem sdružení Litera Pavlem Mandysem vybere šest blogů, o vítězi rozhodne veřejnost. Vítěz získá 50.000 na knižní publikování svého blogu. Hlavní cena soutěže Magnesia Litera je spojena s odměnou 200.000 korun.

„Jsou dvě knihy, které porota nemohla pominout,“ řekl k nominacím v kategorii prózy Vladimír Karfík z občanského sdružení Litera. Reinerova i Kahudova kniha patří k nejčastěji diskutovaným knižním počinům roku 2014. Spolu s románem Petra Stančíka Mlýn na mumie jde podle něj o knihy, které odkrývají tajemství - Reiner málo známá léta básníka Ivana Blatného v Británii, Kahuda mimo jiné pátrá ve své rodině a Stančíkův hrdina zas po sériovém vrahovi. Rainer už za svou knihu získal ocenění v anketě Kniha roli Lidových novin.

Čtěte také:

Šestici nominovaných doplňují román Hany Lundiakové IMAGO Ty trubko!, který vypráví o undergroundově podbarveném dětství a dospívání dívky Houžvičky a posléze o její zkušenosti mateřství, virtuálního života na sociální síti a nevyhnutelné práci v korporaci. Knihu povídek Předběžná ohledání má ve hře Petr Pazdera Payne. Próza Mileny Slavické Hagibor vypráví příběh tří generací žen, do jejichž života nepřímo, ale přesto velmi citelně zasáhly dějiny druhé poloviny 20. století.

Román Mlýn na mumie se rozvíjí na atraktivním půdorysu vyšetřování zvláštně provedených a bizarně aranžovaných vražd. Kniha nezaujme ani tak milovníky tradičních detektivek, jako spíše čtenáře, kteří v literatuře oceňují groteskní nadsázku, humor, stylovou ekvilibristiku a parodickou hru se schématy a stereotypními motivy hned několika žánrů, konstatuje porota. Čtivý příběh o pátrání po sériovém vrahovi je situován do staropražských kulis druhé poloviny předminulého století.

V anketě Kniha roku bodoval i Stančík, umístil se v první dvacítce. Do první desítky se vešla i novinářka Alice Horáčková se svým titulem Vladimíra Čerepková - Beatnická femme fatale. V soutěži Magnesia Litera je nominována v kategorii objev roku spolu s Matějem Hořavou a jeho souborem kratších próz z rumunského Banátu nazvaným Pálenka a básnickou sbírkou Alžběty Michalové Zřetelně nevyprávíš. Na cenu za nakladatelský čin jsou nominovány Akademický atlas českých dějin, publikace Kamil Lhoták a kniha a Dějiny československého komiksu 20. století.

 

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat