Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nominace na Literu má 24 knih, cenu může získat Reiner či Kahuda

Kultura

  16:45
Čtyřiadvacet knih vydaných v loňském roce má nominace na ocenění v soutěži Magnesia Litera. V šesti kategoriích dnes pořadatelé oznámili po třech nominacích, na Literu za prózu je nominováno šest titulů. Je mezi nimi úspěšná publikace Martina Reinera o básníkovi Ivanu Blatném, která loni vyhrála tradiční anketu Kniha roku, nebo obsáhlý román Václava Kahudy Vítr, tma, přítomnost, který v anketě obsadil páté místo.

Spisovatel a vydavatel Martin Rainer. foto: ArchivMAFRA

Vítězové 14. ročníku knižních cen budou známi 14. dubna. Letošní novinkou je Cena Magnesia blog roku, která by měla zohlednit literární úroveň internetových blogů. Porota tvořená vítězi cen Magnesia Litera Petrou Soukupovou a Emilem Haklem a literárním kritikem a členem sdružení Litera Pavlem Mandysem vybere šest blogů, o vítězi rozhodne veřejnost. Vítěz získá 50.000 na knižní publikování svého blogu. Hlavní cena soutěže Magnesia Litera je spojena s odměnou 200.000 korun.

„Jsou dvě knihy, které porota nemohla pominout,“ řekl k nominacím v kategorii prózy Vladimír Karfík z občanského sdružení Litera. Reinerova i Kahudova kniha patří k nejčastěji diskutovaným knižním počinům roku 2014. Spolu s románem Petra Stančíka Mlýn na mumie jde podle něj o knihy, které odkrývají tajemství - Reiner málo známá léta básníka Ivana Blatného v Británii, Kahuda mimo jiné pátrá ve své rodině a Stančíkův hrdina zas po sériovém vrahovi. Rainer už za svou knihu získal ocenění v anketě Kniha roli Lidových novin.

Čtěte také:

Šestici nominovaných doplňují román Hany Lundiakové IMAGO Ty trubko!, který vypráví o undergroundově podbarveném dětství a dospívání dívky Houžvičky a posléze o její zkušenosti mateřství, virtuálního života na sociální síti a nevyhnutelné práci v korporaci. Knihu povídek Předběžná ohledání má ve hře Petr Pazdera Payne. Próza Mileny Slavické Hagibor vypráví příběh tří generací žen, do jejichž života nepřímo, ale přesto velmi citelně zasáhly dějiny druhé poloviny 20. století.

Román Mlýn na mumie se rozvíjí na atraktivním půdorysu vyšetřování zvláštně provedených a bizarně aranžovaných vražd. Kniha nezaujme ani tak milovníky tradičních detektivek, jako spíše čtenáře, kteří v literatuře oceňují groteskní nadsázku, humor, stylovou ekvilibristiku a parodickou hru se schématy a stereotypními motivy hned několika žánrů, konstatuje porota. Čtivý příběh o pátrání po sériovém vrahovi je situován do staropražských kulis druhé poloviny předminulého století.

V anketě Kniha roku bodoval i Stančík, umístil se v první dvacítce. Do první desítky se vešla i novinářka Alice Horáčková se svým titulem Vladimíra Čerepková - Beatnická femme fatale. V soutěži Magnesia Litera je nominována v kategorii objev roku spolu s Matějem Hořavou a jeho souborem kratších próz z rumunského Banátu nazvaným Pálenka a básnickou sbírkou Alžběty Michalové Zřetelně nevyprávíš. Na cenu za nakladatelský čin jsou nominovány Akademický atlas českých dějin, publikace Kamil Lhoták a kniha a Dějiny československého komiksu 20. století.

 

Autor: