Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Postava Havlových her Ferdinand Vaněk znovu ožívá

Kultura

  22:38
PRAHA - Nejslavnější český disident, spisovatel Ferdinand Vaněk, titulní postava her Václava Havla, ale i Pavla Kohouta a dalších dramatiků, se dočkal svého vzkříšení. V pořadí desátá „vaňkovka“ má název Rest a nenapsal ji žádný ostřílený autor, ale dramatický debutant Marek Hejduk. Hra se dostala až do finále dramatické soutěže o Ceny Alfreda Radoka 2012.

Scénické čtení Marka Hejduka - Rest.

Souboj spisovatele Vaňka se Státní bezpečností nekončí ani událostmi podzimu 1989. Několik let po změně režimu Ferdinanda Vaňka trápí prohlubující se nedostatek peněz a chybějící inspirace ke psaní, ale jinak žije celkem poklidně. To se však změní, když jako ten, kterému minulý režim tolik vzal, dostane nabídku stát se ředitelem Ústavu. V čele této instituce by měl přímý vliv na to, co se „o nich“ bude vědět. Ale věci jsou trochu jiné, než by se na první pohled mohlo zdát.

Skutečně poslední aktovka ze života spisovatele Ferdinanda Vaňka, jak zní podtitul Restu, má přitom zvláštní genezi. Autor, bývalý novinář a nyní reklamní textař, ji dopsal večer předtím, než duchovní otec postavy Václav Havel zemřel.

S osudem nejslavnějšího disidenta seznámí diváky prostřednictvím scénického čtení ve středu 17. 4. od 19.30 hodin v Divadle v Řeznické Marek Hejduk a členové souboru Divadlo a Život s hosty - Aleš Balda, Milan Špale, Tomáš Vlček, Pavel Betka a Pavel Urban.

Autor:

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...