Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyšla kniha Příležitostný portrét Václava Havla

Kultura

  7:00
K dvacátému výročí inaugurace Václava Havla prvním českým prezidentem vyšel sborník recenzí, rozhovorů a esejů více než pěti desítek českých publicistů, odborníků, politiků i jeho přátel.

Václav Havel (5. října 1936 - 18. prosince 2011). foto: Lidové noviny

Sborník, který vydala Knihovna Václava Havla, obsahuje texty, které vznikly v roce 2011 při příležitosti Havlových pětasedmdesátin a následného skonu v prosinci toho roku. 

 "Hlavní ambicí svazku je nabídnout různorodé pohledy na někdejšího prezidenta, které složí co nejvěrnější obraz," řekla editorka Anna Freimanová. Při výběru textů záměrně pominula standardní nekrology a poděkování - chtěla složit podobiznu živého člověka. Knihu tematicky utřídila do šesti kapitol, například mezi lidmi, na Hradě, u divadla, v politice.

Příležitostný portrét Václava Havla

Pozoruhodný je i fotografický doprovod, kdy snímky ze soukromých archivů i práce předních fotografů ukazují Havla ve společnosti autorů článků v různých dobách, situacích a prostředích. Páteří knihy jsou čtyři rozhovory s exprezidentovým bratrem Ivanem M. Havlem.

Sborník chce předložit plastický obraz, ne mýty

Podle Freimanové byly Havlovo dílo a život v atmosféře narozeninových oslav a následného smutku z rozloučení rozebrány v nejrůznějších textech na elementární prvky napříč tématy i časem. "My jsme se pokusili naopak jednotlivé části, tóny a barvy shromáždit, utřídit a poskládat. Čtenáři předkládáme plastický obraz, ve kterém nalezne alespoň záblesk podstaty fenoménu Havel," dodala.

Cílem však nebyla nekritická kniha o velkém muži, nechtěla budovat ani podporovat žádné mýty. "Už proto, že Václav Havel se kritice nebránil a sebekritikou se zabýval častěji než většina z nás", řekla Freimanová. Publikaci považuje spíše za momentku pořízenou českým tiskem na podzim 2011, která Václava Havla zachycuje ve finále života.

Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat