Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pražské jaro dnes patří Vltavě a hráčům na lesní roh

Kultura

  12:00
PRAHA - Pondělní festivalový den nabízí - stejně jako na nedělním zahajovacím koncertu - Smetanův cyklus Má vlast v provedení Filharmonického orchestru francouzského rozhlasu a finále soutěže v oboru lesní roh.

Petr Oundjian diriguje Mou vlast foto: ČTK - Michal Doležal

Mezinárodní klání vyvrcholí v pražském Rudolfinu za účasti Joela Lasryho, Maxima Semenova, Kateřiny Javůrkové a Matthieua Romanda. Finalisty při koncertech pro lesní roh a orchestr W. A. Mozarta a Richarda Strausse doprovodí Pražská komorní filharmonie s dirigentem Ondřejem Vrabcem.

65. mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro se koná od 7. do 15. května v Praze v oborech lesní roh a varhany. Do soutěže se v obou oborech přihlásilo celkem 134 účastníků z 28 států. S nápadem pořádat mezinárodní hudební soutěž při festivalu Pražské jaro přišel Rafael Kubelík se členy České filharmonie v roce 1946. Ta první se konala o rok později.

Smetana po francouzsku

V Obecním domě zazní cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany v provedení Filharmonického orchestru francouzského rozhlasu pod vedením kanadského dirigenta arménského původu Petera Oundjiana. Má vlast je podobně jako Smetanova opera Libuše vyhrazena zejména slavnostním příležitostem.

Na letošní ročník festivalu je připraveno celkem 45 koncertů. V rámci festivalu bude provedeno i šest operních představení nabízených ve spolupráci s Národním divadlem, Státní operou a Pražskou konzervatoří.

Autor:

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...