Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pražské jaro nabídne Langa, Maiského i rozloučení s Hilliard Ensemble

Kultura

  13:10
Cyklem šesti symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany dnes tradičně začne mezinárodní hudební festival Pražské jaro. Jeho 69. ročník do 3. června představí přes padesát symfonických a komorních koncertů, klavírní a pěvecké recitály i operní představení. Mimo jiné na něm vystoupí violoncellista Mischa Maisky, klavírista Lang Lang, houslista Gidon Kremer, Vídeňská filharmonie nebo legendární britský The Hilliard Ensemble, který letos končí s kariérou.

The Hilliard Ensemble foto: Marco Borggreve

Zahajovací koncert se pořádá v pražském Obecním domě, opakovat se bude ještě v úterý a ve středu. Dnes dopoledne předznamenal zahájení festivalu tradiční pietní akt na pražském Vyšehradském hřbitově, kdy vedení festivalu položilo věnce u hrobů Antonína Dvořáka a Zdeňka Fibicha a vzdali čest houslistovi Josefu Sukovi.

Zahajovací koncert jako pocta Kubelíkovi

Prestižní úlohy provedení zhruba sedmdesátiminutové Mé vlasti se letos ujala Česká filharmonie s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem. Koncert bude poctou dirigentovi Rafaelu Kubelíkovi, od jehož narození letos uplyne 100 let. Právě Kubelík byl s českými filharmoniky i samotným festivalem úzce spjat. V roce 1946 stál s ČF jako její šéfdirigent u jeho zrodu. Mou vlast také často dirigoval; cyklus nahrál sedmkrát s předními světovými orchestry. Koncert dnes budou živě přenášet Česká televize programu art a Český rozhlas - Vltava, k dispozici bude i na internetu.

Program festivalu je rozdělen do devíti řad, od Orchestrálních koncertů, Komorní hudbu, Recitály, Starou hudbu až k Divadelní řadě a Víkendu české komorní hudby.

V rámci orchestrální řady vystoupí také houslista Gideon Kremer s orchestrm Kremerata Baltica, kteří budou mít na programu například českou premiéru skladby Midnight in Riga Artūrse Maskatse, Bernsteinovu Serenádu podle Platonova Symposia nebo Suitu na témata z opery Carmen.

Další z pozoruhodných orchestrálních zážitků slibuje koncert Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Petrem Vronským a violoncellistou Mischou Maiskym, kterí předvedou skladby od Bohuslava Martinů, Iši Krejčího, Bedřicha Smetany a na závěr známý Violoncellový koncert h moll, op. 104 Antonína Dvořáka.

Strauss v podání Lang Langa a rozloučení s Hilliardy

Čtyři skladby Richarda Strausse zazní v podání Vídeňských filharmoniků pod vedením dirigenta Christopha Eschenbacha a se sólistou Langem Langem. Tento čínský klavírista spolupracuje s nejvýznamnějšími umělci, od dirigentů jako jsou Daniel Barenboim, Gustavo Dudamel či sir Simon Rattle až po tvůrce působící mimo oblast vážné hudby, jako jsou dubstepový tanečník Marquese "nonstop" Scott nebo jazzový velikán Herbie Hancock.

Klavírista Lang Lang

Výjimečná příležitost slyšet špičkový britský vokální soubor The Hilliard Ensemble budou mít návštěvníci Pražského jara 30. května v Dvořákově síni pražského Rudolfina. Soubor se totiž v Praze představí naposledy. Hilliard Ensemble končí kariéru, se kterou se po 40 letech definitivně rozloučí letos na podtim v londýnské Wigmore Hall. Už dnes legendární "Hilliardi" proslavili vokální tvorbu Arva Pärta, Johna Cage, Heinera Goebbelse či Heinze Holligera. Na pražském koncertě zazní v jejich podání skladby Arva Partä a Johanna Sebastiana Bacha.

Z koncertů v řadě Recitálů jmenujme například vystoupení světově úspěšného českého basbarytonisty Adama Plachetky, kterého doprovodí Filharmonie Bohuslava Martinů. Na koncertě zazní Dvořákova Dramatická ouvertura a Biblické písně, op. 99 a předehry a árie z oper Čertova stěna, Tajemství, Dalibor a Libuše Bedřicha Smetany.

Houslistka Julia Fischer

V rámci Recitálů vystoupí také mladá houslová virzuózka Julia Fischer, která zahraje se svou dvorní klavírní partnerkou Milanou Černjavskou. V programu zazní pověstná Tartiniho sonáta zvanou "Ďáblův trylek" i dva kousky slavného španělského houslového mága Pabla de Sarasate.

Kompletní program Pražského jara najdete na www.festival.cz.  

 

Autor: