Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pražské jaro zahájila PKF pod taktovkou šéfdirigenta Hrůši

Kultura

  20:26
PRAHA - Mezinárodní hudební festival Pražské jaro ve středu večer zahájil ve zcela zaplněné Smetanově síni Obecního domu 65. ročník, který potrvá do 4. června. Cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany provedla Pražská komorní filharmonie (PKF) pod taktovkou mladého šéfdirigenta Jakuba Hrůši. Erbovní skladba Pražského jara a kultovní dílo české hudby provází jeho úvod již po desetiletí.

Jakub Hrůša foto: ČTK

Prestižní tuzemský festival chystá pro své fanoušky více než třítýdenní maraton s šesti desítkami koncertů symfonické i komorní hudby, pěveckých i klavírních recitálů a také operních představení. Jeden z jeho vrcholů se nicméně podle znalců odehrál už minulou neděli, kdy do Prahy zavítal slavný britský dirigent John Eliot Gardiner a poprvé zde představil své uznávané soubory English Baroque Soloists a Monteverdi Choir. Více čtetě zde.

Devětadvacetiletý Hrůša, který sklízí úspěchy i v zahraničí, považuje za čest řídit Mou vlast na Pražském jaru. Vřelý vztah k ní má nicméně už od dětství, kdy zahájení festivalu sledoval. "Pro mě i celý orchestr je to veliká událost a životní zážitek. Ten koncert se dá označit za jeden ze splněných snů," řekl.

Nezapomenutelným setkáním s tímto dílem byla pro něj také nahrávka s dirigentem Rafaelem Kubelíkem. Detailně se jím zabýval také několik měsíců za studií u dirigenta Jiřího Bělohlávka. Při interpretaci Mé vlasti Hrůša podle svých slov vychází z "typického zvuku" PKF a snaží zaměřit na vnitřní strukturu díla, detail a vyhnout se "prázdné monumentalitě".

Letos oproti tradici zazní Má vlast ještě dvakrát, a to 13. a 14. května v Rudolfinu, kde ji kvůli velikosti sálu provede orchestr v menším obsazení. Dvořákova síň vyhovuje PKF podle Hrůši mnohem víc. Změna sálu znamená podle něj pro hráče výzvu, protože se musejí vypořádat se změnou akustiky. Nemají však z ní obavy, prostor totiž dobře znají.

Smetanova Má vlast, připomínající historii a oslavu české země a také ideje české společnosti konce 19. století, se uvádí na Pražském jaru téměř každoročně. Nehrála se pouze v roce 1948. Výjimkou jsou také dva roky 1946 a 2006, kdy byla uvedena až druhý den festivalu. Dnešní koncert v přímém přenosu mohli sledovat také diváci České televize a posluchači Českého rozhlasu 3 Vltava.

Autor: