Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Precizní vědecká ilustrace. Vychází Atlas ohrožených živočichů

Ilustrace z knihy Atlas ohrožených živočichů. foto: Albatros

PRAHA - Oblíbený autor dětských knih a básník Radek Malý se podepsal pod další zajímavé dílo. Spolu s manželskou dvojicí Pavlem a Pavlou Dvorskými, kteří se oba věnují ilustraci, vytvořil pokračování Atlasu vyhubených živočichů. Ten v letošním roce získal ocenění v soutěži Zlatá stuha v kategorii nakladatelský počin.
  5:00

Báseň bez rýmu je pro děti experiment, kterému nerozumí, říká Radek Malý

„Jsem docela hrdý na to, že Atlas s vědeckými ilustracemi byl můj nápad a že se jej podařilo prostřednictvím nakladatelství zrealizovat. Mám nápady ještě na několik dalších atlasů. Myslím, že ten formát přímo vybízí k tomu, aby se z něj stala edice. Uvidíme, jestli se uchytí. Druhý díl bude o ohrožených druzích. Není to tedy tak depresivní, protože ta zvířata ještě žijí, ale zároveň stejně smutné, protože pravděpodobně než ta knížka vyjde, několik druhů, které v ní bude zastoupeno, už vyhyne,” uvedl v loňském rozhovoru pro server Lidovky.cz autor Radek Malý, který je jinak v literatuře faktu celkem nováčkem.

Ilustrace z knihy Atlas ohrožených živočichů.

Atlas představuje celkem 41 živočichů, kteří jsou z různých důvodů ohrožení. V knize jsou popsány například ptakokřídlec alexandřin, paježura bruijnova či luskoun krátkoocasý.

Ilustrace z knihy Atlas ohrožených živočichů.

„Zatímco na počátku 20. století chodily po Zemi pouhé dvě miliardy lidí, o sto let později je to již neuvěřitelných 7,6 miliard. Rodíme se, žijeme, umíráme a drancujeme naši planetu. Před očima nám přitom ve velkém vymírají celé řady živočišných druhů. Chceme tak ale pokračovat dál? Spisovatel Radek Malý se pokusil touto výpravnou knihou, která mapuje osudy vybraných zástupců ohrožených živočichů vyburcovat nás lidi, domnělé pány tvorstva, k tomu, abychom se zamysleli nad svými dalšími kroky,” uvádí nakladatelství Albatros, které knihu vydalo.

Každé povídání o jednotlivém zvířeti je doplněno o celostránkovou ilustraci a též o několik drobných ilustrací a místo výskytu. Atlas je určen zejména dětem od 12 let, čemuž odpovídá i způsob zpracování.

Ilustrace z knihy Atlas ohrožených živočichů.
Ilustrace z knihy Atlas ohrožených živočichů.

Oproti prvnímu dílu se na ilustracích nepodílel Jiří Grbavčic, který se jinak převážně zabývá kresbou komiksů na motivy dobrodružných příběhů. Nahradila jej manželka Pavla Dvorského, který pracoval i na prvním díle.