Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Přelet nad kukaččím hnízdem s ‚Tyrionem Lannisterem‘. Snímek Tři Kristové se představuje v ukázce

Snímek Tři Kristové (2020). Režie: Jon Avnet. foto: BROOKLYN FILM

LOS ANGELES - Film režiséra Jona Avneta vypráví o skutečném případu, kdy se psycholog snaží vyléčit zároveň tři schizofrenní pacienty. Každý z nich si o sobě myslí, že je Ježíš Kristus. V hlavních rolích září Richard Gere a Peter Dinklage.
  16:00

Dr. Alan Stone (Richard Gere), oceňovaný odborník na lidskou psychiku, se v padesátých letech minulého století rozhodne pro velmi radikální experiment. Za cíl si určí vyléčení schizofrenie ne pomocí krutých elektrošoků a podobných barbarských praktik, ale vzájemného dialogu. Setká se proto s třemi muži, z nichž každý si myslí, že je Spasitelem lidstva - Josephem (Peter Dinklage), Leonem (Walton Goggins) a Clydem (Bradley Whitford). 

Snímek Tři Kristové (2020). Režie: Jon Avnet.
Snímek Tři Kristové (2020). Režie: Jon Avnet.

Za scénářem i režií stojí Jon Avnet (Svět zítřka, Šampióni). Zajímavostí je, že si snímek odbyl svou premiéru již v roce 2017 na filmovém festivalu v Torontu. Od té doby o něm ale nebylo slyšet. 

Snímek svým zasazením není nepodobný legendárnímu Přeletu nad kukaččím hnízdem režiséra Miloše Formana. Jedním z největších diváckých taháků je bezesporu herec Peter Dinklage, jehož proslavila role vychytralého Tyriona Lannistera v populárním seriálu Hra o trůny

Film vznikl na motivy skutečné události zpracované v knize Three Christs of Ypsilanti (česky nevyšla) psychologa Miltona Rokeache.