Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Prestižní literární ceny si odnášejí Emil Hakl i Václav Havel

Kultura

  18:52aktualizováno  20:07
PRAHA - Hned dvě literární ceny našly letos v jeden den své majitele. Cenu Josefa Škvoreckého získal za novelu Pravidla směšného chování spisovatel Emil Hakl. A bývalý prezident Václav Havel se stal desátým držitelem mezinárodní literární ceny Franze Kafky. Sošku vyrobenou podle návrhu Jaroslava Róny obdržel za své dramatické, spisovatelské a esejistické dílo.

Emil Hakl foto: Pavel WellnerLidové noviny

"Já si z různých důvodů ohromně vážím Franze Kafky. Četl jsem ho v mládí, v době, kdy nebyl ještě tak známý a populární. A tato cena se liší od jiných tím, že je to cena Franze Kafky. A mně samozřejmě dělá radost, že cenu nesoucí toto jméno jsem též dostal," řekl Havel po skončení ceremoniálu novinářům.

Dramatik, který v současnosti připravuje filmovou verzi své poslední hry Odcházení, obdržel za své vítězství kromě Rónovy sošky také sochu lva, již mu daroval předseda Senátu Přemysl Sobotka.

Dramatik, spisovatel a exprezident Václav Havel převzal 26. října v Brožíkově síni Staroměstské radnice v Praze mezinárodní literární Cenu Franze Kafky 2010. Gratuloval mu také spisovatel a bývalý předseda Pen klubu Jiří Stránský (vpravo).

Porota Ceny Franze Kafky zvolila Havla laureátem letošního ročníku na svém pražském zasedání 7. června. Havel je podle ní autorem rozsáhlého literárně-dramatického a esejistického díla, které v mnohém ovlivňuje českou, evropskou a světovou literaturu.

V minulých letech cenu obdrželi například čeští spisovatelé Ivan Klíma a Arnošt Lustig, nobelisté Elfriede Jelineková a Harold Pinter nebo známý japonský autor Haruki Murakami.

Nejlepší český beletristický počin pro Hakla
Literární Cenu Josefa Škvoreckého letos získal spisovatel Emil Hak za novelu Pravidla směšného chování. Hakl v Praze převzal z rukou organizátorů hlavní cenu, čtvrt milionu korun. Udílí ji Společnost Josefa Škvoreckého.

"Haklova kniha je generační výpovědí, která je výjimečná především velmi osobitým jazykem. Autor dokázal jazyk dneška přetavit v jazyk literární až básnický," řekl předseda poroty Vladimír Karfík.

Emil Hakl

Hakl se narodil v roce 1958 v Praze. Vystudoval Konzervatoř Jaroslava Ježka. V 80. letech se živil jako aranžér, knihovník, skladník, strojník čerpací stanice a zvukař. Později působil jako textař v reklamních agenturách a novinář.

Autor převyprávěl v novele ve třech příbězích kroniku svého života. Nejprve se vydal se dvěma mladšími přáteli vyzkoušet paragliding, aby se v napůl bezmocném závěsu začal přibližovat k vlastní minulosti. Předělem triptychu je působivé loučení s otcem. Závěr patřil cestě do dunajské delty, symbolickému pokusu najít sebe sama.

"I v nejsmutnější situaci si Haklův hrdina dokáže zachovat odstup a s jazykem i vlastní pamětí zachází se stejnou bravurou jako Hrabalův Hanťa. Je ovšem dnešní, a proto drsnější," uvedli porotci.

Vítězná próza Emila Hakla volně navazuje na autorovu úspěšnou knihu O rodičích a dětech, která byla i zfilmována. V roce 2002 za ni Hakl obdržel Magnesii Literu.

V porotě zasedli například Vlastimil Ježek, Jan Lukeš, Zdenko Pavelka, Milan Uhde a loňský vítěz Tomáš Zmeškal. Zmeškal dostal loni cenu za románový debut Milostný dopis klínovým písmem, který předloni vydalo nakladatelství Torst.

Autoři: ,