Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Princ Homburský i galejník Bosola. Viktor Vrabec se ve filmu jen mihl, na divadle však zářil

Viktor Vrabec foto: Daniel Beran

Ve věku osmdesáti let v důsledku chronické plicní choroby zemřel 2. ledna herec Viktor Vrabec. Narodil se ve Vysokém Mýtě, kde jeho dědečka, starostu města, za války umučili nacisté.
  19:48

První divadelní zkušenosti zažil na střední škole, v dramatickém kroužku na jedenáctiletce v rodném městě. Byl také nadšený sportovec, hrál stolní tenis, věnoval se veslování. Nejprve se pokoušel o přijetí na pražskou DAMU, ale neuspěl. Miloval divadlo, a tak se nezalekl a odešel jako elév na dvě sezony do Severomoravského divadla v Šumperku. Poté se znovu pokoušel o studium herectví na brněnské JAMU a uspěl.

Zemřel herec Viktor Vrabec, představitel menších rolí ve filmech a seriálech. Známý byl také z dabingu

Jako mladý absolvent si v roce 1967 také zahostoval v Divadle na Vinohradech, hrál Kornela v Čapkově Matce, kterou ztvárnila Olga Scheinpflugová, inscenaci režíroval Luboš Pistorius. Jeho první angažmá pak bylo v Divadle J. K. Tyla v Plzni, kde působil v letech 1967–79. Od počátku zde hrál velké role klasického repertoáru, často v inscenacích Otty Ševčíka – v jeho režii ztvárnil například Hamleta, Pelopse v Námluvách Pelopových, Cassia v Othellovi, Coriolana, Fausta v Dürrenmattově Urfaustovi. Spolupracoval také s režisérem Svatoslavem Papežem (například Porotce č. 4 ve Dvanácti rozhněvaných mužích). Od konce sedmdesátých let byl v angažmá v Praze, v tehdejším Divadle S. K. Neumanna v Libni. Zde postupně vytvořil řadu rolí světového i domácího dramatu, hrál charakterově rozdílné a psychologicky složité postavy v inscenacích Otty Ševčíka, taková byla například titulní role v Kleistově Princi Bedřichu Homburském. V osmdesátých letech dostal zajímavé příležitosti i v inscenacích Jana Grossmana, to byl především jeho Galejník Bosola ve Vévodkyni z Amalfi Johna Webstera. Dále pak role Jiřího v Albeeho dramatu Kdopak by se vlka bál a také Angelo v Shakespearově hře Oko za oko. Po roce 1990 hrál například Krále v Hamletovi v režii Petra Kracika.

Z libeňského divadla odešel v roce 1996 a v roce 1998 se vrátil do plzeňského divadla, kde setrval až do roku 2016. V posledním dvacetiletí se také věnoval dabingu a rozhlasu. Ve své druhé plzeňské éře ztvárnil důležité role, hlavně v inscenacích Jana Buriana, hrál třeba Willy Lomana ve Smrti obchodního cestujícího, Alfieriho v Pohledu z mostu, Osvalda v Havlově Odcházení, Duncana v Macbethovi. Poslední Vrabcovou rolí v Plzni před odchodem do důchodu byl Hahnekamm v inscenaci hry Tomáše Vojtka Škoda! o Emilu Škodovi, kterou režíroval Thomas Zielinski.

Viktor Vrabec od poloviny 60. let se pravidelně točil v televizi, roku 1978 ztvárnil hlavní roli ředitele podniku vyrábějícího litinové radiátory v seriálu Evžena Sokolovského Zákony pohybu. Objevil se také v několika dílech seriálů Dobrodružství kriminalistiky, Rozpaky kuchaře Svatopluka nebo Chlapci a chlapi. Ve filmu si poprvé zahrál v roce 1964 v hraném dokumentu režiséra Jozefa Zachara Psychodráma, ale jeho filmografie příliš oslnivá není, širší publikum si ho jistě pamatuje i z druhého dílu komedie Byl jednou jeden polda. V roce 2016 vytvořil roli otce titulní postavy ve filmu Já, Olga Hepnarová.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat