Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Příznivce klasiky a jazzu čeká vydatný rok

Kultura

  10:50
PRAHA - Nejen do Prahy, ale i do regionů zavítají světově uznávané operní hvězdy a přední evropské symfonické orchestry.

Jonas Kaufmann vystoupí v Praze 8. ledna foto: Uli Webber - laopera.com

Koncertní pódia ozdobí pěvci jako Rolando Villazón, Angela Gheorghiuová, Elina Garanča, Marcello Giordani nebo Dmitrij Chvorostovskij. Přijede také pianista Lang Lang i Vídeňská filharmonie s dirigentem Danielem Barenboimem.

Sérii atraktivních galakoncertů zahájí hned 8. ledna sólista newyorské Metropolitní opery (Met), slavný německý tenorista Jonas Kaufmann. Pěvec se do Smetanovy síně pražského Obecního domu vrací po roce. V nejslavnějších operních áriích a písních jej doprovodí Pražští symfonikové pod taktovkou německého dirigenta Jochena Riedera. Lístky jsou podle pořadatelů ještě k dostání.

Konec měsíce bude patřit mladé americké mezzosopranistce Kate Lindseyové, která zazpívá 25. ledna ve stejné koncertní síni. "V Česku bude poprvé. Přivážím pěvce, o kterých si myslím, že jejich kariéra jde nahoru, tak jako kdysi Elinu Garanču," říká pořadatelka Alena Nachtigalová. Nadějná pěvkyně se představí v Berliozově písňovém cyklu Letní noci i svých oblíbených "kalhotkových" rolích. Program zpestří v orchestrálních částech houslista Roman Patočka.

Jaro přivolá jazz

Tentýž sál ovládne 14. března americká jazzová zpěvačka Dianne Reevesová se svým projektem Strings Attached. Čtyřnásobnou držitelku hudební ceny Grammy pozvali pořadatelé 3. ročníku Jarního Gala pro Struny podzimu.

Poslední březnový den zahraje na donátorském galakoncertu festivalu Dvořákova Praha slavný čínský pianista Lang Lang. Ve Španělském sále Pražského hradu bude v rámci této akce také předána Cena Antonína Dvořáka 2012 za celoživotní přínos hudbě.

Svůj nový projekt Villazónovy poklady (Villazón Treasures) uvede 13. dubna v Obecním domě slavný mexický tenorista Rolando Villazón. Po pěti letech vystoupí v Praze se speciálními aranžemi nejlepších italských belcantových árií. Doprovodí jej komorní Nuevo Mundo Chamber Orchestra.

Největší česká přehlídka klasické hudby Pražské jaro chystá na květen hned několik atraktivních koncertů, patří mezi ně například Vídeňská filharmonie, londýnský Symfonický orchestr BBC s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem i Orchestr osvícenského věku. Na recitálech vystoupí mimo jiné pěvkyně Magdalena Kožená a Edita Gruberová i pianista Ivan Moravec.

Léto v Litomyšli i v Krumlově

Operní festival v Litomyšli se letos odehraje mezi 14. červnem a 8. červencem. "Na Smetanově Litomyšli zazpívá tenorista Marcello Giordani. Znají ho lidé, kteří navštěvují přenosy z Metropolitní opery, dosud tady neúčinkoval. Má hodně českých příznivců, dokonce společnost přátel," říká dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.

Dalším hostem bude barytonista Thomas Hampson, který přednese ve světové premiéře ke 400. výročí úmrtí panovníka Rudolfa II. písňový cyklus od české skladatelky Sylvie Bodorové.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov v létě ozdobí barytonista Dmitrij Chvorostovskij a sopranistka Angela Gheorghiuová. Pokračovat bude i opera Komedianti na Otáčivém hledišti a vrátí se i legendární jazzový trumpetista Arturo Sandoval, tentokrát s klasickým programem.

Festival Dvořákova Praha, který se uskuteční mezi 8. až 22. zářím, připravuje pro své fanoušky například koncerty drážďanské Staatskapelle, Pařížského orchestru i Lucemburské filharmonie.

Hned 25. září zavítá potřetí do Prahy slavná mezzosopranistka Elina Garanča. "Bude to nový projekt Láska a utrpení, který se na jaře začne nahrávat. Koncert bude navíc prologem zimního evropského turné," dodává promotérka Nachtigalová.

Autor: