Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Struny podzimu odstartuje avantgarda

Kultura

  17:00
PRAHA - Prvním koncertem letošního ročníku hudebního festivalu bude dnes vystoupení kanadské sopranistky a dirigentky Barbary Hannigan. Představí mimo jiné skladbu Mysteries of the Macabre (Mystéria kostlivce) jednoho z mistrů hudební avantgardy 2. poloviny 20. století - György Ligetiho.

Struny podzimu zahajuje kanadská pěvkyně Barbara Hannigan. foto: Struny podzimu - Elmer de Haas

Světově uznávaná pěvkyně, dirigentka a také herečka Barbara Hannigan nejprve představí své dirigentské umění v předehře Rossiniho Italky v Alžíru a zazpívá tři Mozartovy árie. Poté už se bude spolu s PKF – Prague Philharmonia věnovat soudobým skladatelům, například skladbě Djamila Boupacha pro sólový hlas z triptychu Canti di vita e d’amore italského skladatele Luigi Nona z roku 1962.  Následovat bude provedení Dvou kusů pro smyčcové okteto, které napsal Dmitrij Šostakovič v pouhých sedmnácti letech jako student petrohradské konzervatoře.

Šílená Mystéria kostlivce

Očekávanými vrcholy zahajovacího večera se stanou dvě kompozice György Ligetiho Rumunský koncert a Mysteries of the Macabre (Mystéria kostlivce). Hudba Ligetiho (narozen 1923) je širší veřejnosti známá především díky filmům Stanleyho Kubricka Vesmírná odysea, Osvícení a Spalující touha.

Při ztvárnění kompozice Mysteries of the Macabre pro soprán a komorní orchestr bude Barbara Hannigan zároveň zpívat i dirigovat, to vše v dekadentním kostýmu a v blíže nepopsatelném druhu tance. "Těším se na nevěřícný úžas publika, že něco tak dokonalého a šíleného zároveň, navíc v podání křehké mladé dámy, je vůbec možné. Koncert Barbary Hannigan se jistě zapíše do dějin Strun podzimu jako jeden z nezapomenutelných," říká umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

Kdo dál? Jazzman Shorter i mistr staré hudby Savall

Festival trvá až do 9. listopadu a do té doby doby nabídne například vystoupení jazzového guru Waynea Shortera (6. 11., Lucerna) i legendárního španělského muzikanta, virtuose na violu da gamba, dirigenta Jordiho Savalla (10. 10., Pražská křižovatka). Ten na festival přiváží speciální hudební antologii, která rozehrává dialog mezi východním a západním hudebním světem napříč pěti staletími.

Schubert v barrandovských ateliérech

Struny podzimu nejen zprostředkovávají koncerty a setkávání, ale také iniciují vznik nových uměleckých děl. Tentokrát díky festivalu vzniklo netradiční nastudování Schubertova písňového cyklu Zimní cesta. Originální hudebně-divadelní projekt přináší slavné písně Franze Schuberta v imaginativním ztvárnění režiséra Jiřího Heřmana, tvůrce pozoruhodných operních inscenací poslední doby jako Hry o Marii, Parsifal či Gloriana.

Představení se odehraje nikoliv v koncertní síni, ale překvapivě v obřím a syrovém prostoru filmového ateliéru č. 4 na pražském Barrandově, evokujícím podle tvůrců nekonečnou a stále se měnící krajinu naší duše i naší fantazie. Hrát se bude 23. až 25. října.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat