Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Struny podzimu odstartuje avantgarda

Kultura

  17:00
PRAHA - Prvním koncertem letošního ročníku hudebního festivalu bude dnes vystoupení kanadské sopranistky a dirigentky Barbary Hannigan. Představí mimo jiné skladbu Mysteries of the Macabre (Mystéria kostlivce) jednoho z mistrů hudební avantgardy 2. poloviny 20. století - György Ligetiho.

Struny podzimu zahajuje kanadská pěvkyně Barbara Hannigan. foto: Struny podzimu - Elmer de Haas

Světově uznávaná pěvkyně, dirigentka a také herečka Barbara Hannigan nejprve představí své dirigentské umění v předehře Rossiniho Italky v Alžíru a zazpívá tři Mozartovy árie. Poté už se bude spolu s PKF – Prague Philharmonia věnovat soudobým skladatelům, například skladbě Djamila Boupacha pro sólový hlas z triptychu Canti di vita e d’amore italského skladatele Luigi Nona z roku 1962.  Následovat bude provedení Dvou kusů pro smyčcové okteto, které napsal Dmitrij Šostakovič v pouhých sedmnácti letech jako student petrohradské konzervatoře.

Šílená Mystéria kostlivce

Očekávanými vrcholy zahajovacího večera se stanou dvě kompozice György Ligetiho Rumunský koncert a Mysteries of the Macabre (Mystéria kostlivce). Hudba Ligetiho (narozen 1923) je širší veřejnosti známá především díky filmům Stanleyho Kubricka Vesmírná odysea, Osvícení a Spalující touha.

Při ztvárnění kompozice Mysteries of the Macabre pro soprán a komorní orchestr bude Barbara Hannigan zároveň zpívat i dirigovat, to vše v dekadentním kostýmu a v blíže nepopsatelném druhu tance. "Těším se na nevěřícný úžas publika, že něco tak dokonalého a šíleného zároveň, navíc v podání křehké mladé dámy, je vůbec možné. Koncert Barbary Hannigan se jistě zapíše do dějin Strun podzimu jako jeden z nezapomenutelných," říká umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

Kdo dál? Jazzman Shorter i mistr staré hudby Savall

Festival trvá až do 9. listopadu a do té doby doby nabídne například vystoupení jazzového guru Waynea Shortera (6. 11., Lucerna) i legendárního španělského muzikanta, virtuose na violu da gamba, dirigenta Jordiho Savalla (10. 10., Pražská křižovatka). Ten na festival přiváží speciální hudební antologii, která rozehrává dialog mezi východním a západním hudebním světem napříč pěti staletími.

Schubert v barrandovských ateliérech

Struny podzimu nejen zprostředkovávají koncerty a setkávání, ale také iniciují vznik nových uměleckých děl. Tentokrát díky festivalu vzniklo netradiční nastudování Schubertova písňového cyklu Zimní cesta. Originální hudebně-divadelní projekt přináší slavné písně Franze Schuberta v imaginativním ztvárnění režiséra Jiřího Heřmana, tvůrce pozoruhodných operních inscenací poslední doby jako Hry o Marii, Parsifal či Gloriana.

Představení se odehraje nikoliv v koncertní síni, ale překvapivě v obřím a syrovém prostoru filmového ateliéru č. 4 na pražském Barrandově, evokujícím podle tvůrců nekonečnou a stále se měnící krajinu naší duše i naší fantazie. Hrát se bude 23. až 25. října.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat